Tämä NHL-puolustaja toimii peliuran ohella myös lasten auttajana
Travis Hamonic syntyi 16. elokuuta Manitobassa Kanadassa. Hamonic on isokoinen ja fyysinen puolustaja, joka pelaa oikea käsi alhaalla. Hän on arvostettu yleispuolustaja. Travis on 188 cm pitkä ja painaa noin 92 kg.
WHL-joukkue Moose Jaw Warriors varasi Travisin kesällä 2005 165. pelaajana joukkueeseensa. Travis oli tuolloin vasta 15-vuotias.
Hänen ensimmäinen kautensa WHL:ssä oli 2007-2008. Hamonicin tehot olivat tuolla kaudella 61 runkosarjaottelun jälkeen 5+17. NHL-joukkue New York Islanders varasi Travisin toisella kierroksella 53. pelaajana NHL-draftissa keväällä 2008.
Toukokuussa 2010 Hamonic teki New York Islandersin kanssa kolmivuotisen tulokassopimuksen. Hän siirtyi samana vuonna joukkueen organisaatioon. Travis aloitti kautensa AHL-joukkue Bridgeport Sound Tigersissä pelaten 19 ottelua tehoin 2+5.
NHL-debyyttinsä New York Islandersissa hän teki 24. marraskuuta 2010. Travis pelasi ottelussa noin 20 minuuttia. Loppukauden Hamonic pelasi NHL:ssä. Hänen ensimmäinen NHL-maalinsa näki päivänvalon 1. helmikuuta 2011 ottelussa Atlanta Thrashersia vastaan. Tulokaskauden tehot olivat 62 runkosarjaottelussa 5+21. Jäähyminuutteja kertyi 103.
Hamonic on voittanut alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuden Kanadan joukkueessa vuonna 2008 ja alle 20-vuotiaissa MM-hopeaa vuonna 2010.
Travis on pelinuran ohella myös hyväntekijä ja auttaja. Hänen isänsä Gerald kuoli sydänkohtaukseen. Travis oli tuolloin vasta 10-vuotias. Isä oli maatilan hoitaja, ja isän kuoleman jälkeen perhe on hoitanut maatilaa yhdessä. Perhe on muutenkin todella tärkeä Travisille.
Puolustaja viettää aikaansa vastaavanlaista surua kokeneitten lapsien kanssa. Hän esittelee lapsille ja heidän perheilleen Islandersin pukukopin tiloja kotiotteluiden jälkeen. Sympaattinen Hamonic haluaa tuottaa iloa hyväntekijänä.
Markus Leskinen
Kirjoittaja on helsinkiläinen yläkoululainen. Hän toimi TET-harjoittelijana SuomiKiekko-sivuston toimituksessa syksyllä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SHL-seurassa käy ovi: Viisi tähtipelaajaa ulos – mukana Leijonista tuttu suomalaiskaksikko
- Joukkue uusiksi: Vaasan Sport teki suursiivouksen – 12 pelaajaa jättää seuran
- Kaleva: Kolminkertainen Suomen mestari päättää pelaajauransa!
- Urheilucast: TPS teki päätöksensä kohutaklaaja Oliver Lauridsenin suhteen
- Nyt puhuu Auston Matthewsin telonut Radko Gudas: ”En halua koskaan…”
- Pelikielto uhkaa! Kaksi HIFK:n pelaajaa kurinpidon syyniin ratkaisupelin alla
- Mikael Granlundin ilmaveivi nousi esiin Anaheimin kopissa – joukkuetoveri häkeltyi: ”Ei ole totta!”
- Treidi teki hyvää: Olli Määtän vahva meno jatkuu NHL:ssä – näin syntyi kauden avausmaali
- KalPa ei taipunut paineen alla – Sami Tervonen: ”Veitsi oli kurkulla”
- Olli Jokinen tylyn tappion jälkeen: ”Sarja saa ansaitsemansa päätöksen”
- Urheilucast: TPS painoi järisyttävät sopimukset pöytään – Aatos Koivun osoite selvisi
- NHL:ssä ruma tappelu – joukkuekaveri itki, kommentaattori voivotteli
- Petmanin veljesten ensi kauden seura selvisi
- TPS julkaisi tiedotteen – faneille lupaus ensi kaudesta
- IS:ltä yllättävä paljastus: Montreal ja Patrik Laine tekivät radikaalin diilin
- Urheilucast: Tappara-pomo lensi Pohjois-Amerikkaan – tähtäimessä kova hankinta!
- Urheilucast: Leijonilta uskomaton ilmoitus Liigan supertähdelle – ”Pelkuruutta”
- Podcast-väite: HIFK:n hyökkääjä loikkaa KalPan leiriin!
- JYPin valmennukselta kova ratkaisu illan pudotuspelikamppailuun!
- Jarno Pikkarainen: tämä on Petteri Riihisen tilanne nyt