Valmentajakaksikko jatkaa Jokereissa – yksi valmentaja siirtyy TPS:n A-junioreihin
Helsingin Jokerit tiedotti perjantaina Hannu Virran ja Markus Kettererin jatkavan Jokereiden valmennustiimissä myös kaudella 2016-17.
Virta, 52, on työskennellyt Jokereissa kaudesta 2010-11 lähtien päävastuualueinaan puolustajien kehittäminen ja peluuttaminen sekä alivoimapeli. Ennen Jokerit-pestiä Virta työskenteli valmentajana TPS:ssä, Bluesissa ja Sveitsin liigan Luganossa. TPS:ssä hän voitti valmentajana kolme SM-kultaa keväinä 1999-2001. Maajoukkueessa Virta on saavuttanut valmentajana olympiahopeaa (2006) ja -pronssia (2014) sekä kaksi MM-hopeaa (2007 ja 2014) ja yhden MM-pronssin (2006).
Ketterer, 48, palasi Jokereiden valmennusryhmään yhdeksän vuoden tauon jälkeen kaudeksi 2011-12, ja on siitä lähtien hoitanut seurassa maalivahtivalmentajan ja joukkueenjohtajan tehtäviä. Ketterer toimi Jokereissa maalivahtivalmentajana ensimmäisen kerran jo kausilla 1999-2002, jolloin hän saavutti ensimmäisen SM-liigamestaruutensa valmentajan roolissa keväällä 2002.
Jokereiden valmennustiimiin viime kaudeksi liittynyt Kalle Kaskinen, 41, ei jatka helsinkiläisseurassa tämän kauden jälkeen. Kaskinen palaa Turkuun TPS:n A-nuorten päävalmentajaksi. TPS tiedotti sopimuksesta perjantaina.
Jokereiden KHL-joukkueen päävalmentajana kausilla 2016-18 toimii Jukka Jalonen, jonka sopimus uutisoitiin syyskuun alussa. Jokerit tiedottaa ensi kauden lopullisen valmennustiiminsä tämän kauden jälkeen.
Lähde: Jokereiden tiedote
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Victor Hedman: mystinen ilmoitus
- Nyt jysähti – IS: Harri Pesonen palaa Liigaan!
- HIFK:lle iso menetys: Hyökkääjäjärkäle pelikieltoon!
- Anton Lundellin loukkaantumisesta uutta tietoa – Leijonille huonoja uutisia
- SHL-seurassa käy ovi: Viisi pelaajaa ulos – mukana Leijonista tuttu kaksikko
- Joukkue uusiksi: Vaasan Sport teki suursiivouksen – 12 pelaajaa jättää seuran
- Kaleva: Kolminkertainen Suomen mestari päättää pelaajauransa!
- Urheilucast: TPS teki päätöksensä kohutaklaaja Oliver Lauridsenin suhteen
- Nyt puhuu Auston Matthewsin telonut Radko Gudas: ”En halua koskaan…”
- Pelikielto uhkaa! Kaksi HIFK:n pelaajaa kurinpidon syyniin ratkaisupelin alla
- Urheilucast: TPS painoi järisyttävät sopimukset pöytään – Aatos Koivun osoite selvisi
- NHL:ssä ruma tappelu – joukkuekaveri itki, kommentaattori voivotteli
- Urheilucast: Tappara-pomo lensi Pohjois-Amerikkaan – tähtäimessä kova hankinta!
- IS:ltä yllättävä paljastus: Montreal ja Patrik Laine tekivät radikaalin diilin
- TPS julkaisi tiedotteen – faneille lupaus ensi kaudesta
- Urheilucast: Leijonilta uskomaton ilmoitus Liigan supertähdelle – ”Pelkuruutta”
- Podcast-väite: HIFK:n hyökkääjä loikkaa KalPan leiriin!
- Kilpavarustelu jatkuu – kahta kovaa nimeä houkutellaan Liigaan!
- JYPin valmennukselta kova ratkaisu illan pudotuspelikamppailuun!
- Lähde: Alex Lintuniemi palaa Liigaan!