TPS:lle puolustajavahvistus – ”Haluan olla iso palanen”
Kuva: Ilari Isotalo
TPS tiedottaa Harri Tikkasen tehneen seuran kanssa kaksivuotisen sopimuksen.
Edelliset kuusi kautta 33-vuotias lappeenrantalaislähtöinen Tikkanen kiekkoili Rauman Lukon riveissä. Päättyneellä kaudella Tikkanen pelasi runkosarjassa 58 ottelua tehopistein 5+8=13. Pudotuspeleissä hänelle kertyi 14 ottelussa kahdeksan syöttöpistettä.
– Olen intoa täynnä! Tepsi on perinteinen seura, johon rakennetaan nyt uutta kivijalkaa. Haluan olla iso palanen sitä rakennustyötä. Nimilistaa kun katsoo, niin kilpailukykyinen joukkue meillä on kasassa ja haluan oman tekemisen kautta ottaa siitä ison ruudun, Tikkanen kertoo seuran tiedotteessa.
Kokenut Tikkanen on urallaan pelannut Liigaa SaiPassa, HPK:ssa ja Lukossa yhteensä 780 ottelun verran. Pitkältä peliuralta löytyy yhteistä historiaa myös nykyisen päävalmentaja Ari-Pekka Selinin alaisuudesta.
– ”Atu” oli tietysti yksi iso syy tulla tänne. Tuttu valmentaja ja tutut toimintatavat, Tikkanen lisää.
– Harri on erinomainen ”all around” -puolustaja ja hän pystyy pelaamaan isoja minuutteja illasta toiseen. Sen lisäksi hän tuo aimo annoksen ammattimaisuutta ja urheilullisuutta joukkueeseen, urheilutoimenjohtaja Antero Niittymäki kuvailee Tikkasta.
LUE MYÖS:
- IS: Nyt puhuu Jouko Myrrä – paljastus HIFK:sta ja Tapparasta!
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Tapparalta kolme miestä sivuun – hyökkäysketjut uuteen uskoon
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Oliver Kapaselle jättimäinen mahdollisuus NHL:ssä – päävalmentaja paljasti syyt
- Haastattelu: Tommi Miettinen puhui uudesta pestistään – ”Ei sovi vähätellä…”
- Jyrki Aholta kehitysehdotus valmentajapotkuja jakaville Liiga-seuroille: ”Mitä itse ensimmäisenä yrittäisin…”
- Kiekko-Espoon Jyrki Aholta suoraa tekstiä HIFK-tähdestä: ”Kuin olisi joku ampunut haulikolla”
- Liigan kärkipaikka vaihtui – Aleksi Saarela kuritti vanhaa seuraansa
- NHL:ssä jysähti jättitreidi – Connor Hellebuyck kaupattiin!
- Aitio: Olli Jokinen ulos HIFK:sta – tilalle melkoinen nimi!
- Urheilucast: Kovaa puhetta Kari Jalosen Tappara-lähdöstä – ”Joukkue ei ollut hansikkaassa”
- Juhamatti Aaltoselta jättiyllätys MTV:llä – Liiga-pestistä suora vastaus: ”Kyllä”
- IL: Kari Jalosen hurja palkka julki – näin paljon jäi pöydälle
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- Paluu varmistui! Tapparan mestarihyökkääjä sai sopimuksen
- HS: HIFK:sta tuttu konkari etsii töitä – haluaa takaisin Liigaan: ”Olisi hienoa päästä mukaan”
- Tapparan valmennukseen tarjolla todellinen yllätysnimi – ”Olen valmis!”
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- Näkökulma: Kaappaako Tappara seuraavan päävalmentajansa toisesta Liiga-seurasta?