TPS sopimukseen nuorten lupauksiensa kanssa – ”Sitä odotettiinkin noin hyvän loppukauden jälkeen!”

Martin Berger ja Elias Karvonen jatkavat TPS:ssä myös jatkossa.
Turkulaisseura ilmoitti tehneensä kaksikon kanssa pitkät sopimukset. Bergerin sopimus ulottuu kevääseen 2018 ja Karvosen 2017.
Kaksikosta molemmat ehtivät tehdä jo debyytit Liigan puolella. He olivat johdattamassa myös TPS:n A-juniorit SM-kultaan tänä keväänä.
– Aivan mahtava liike seuralta, että pitävät mut vielä ainakin kolme vuotta Tepsissä. Ja kyllä sitä sopimusta odotettiinkin noin hyvän loppukauden jälkeen, Berger maisteli.
– Joka vuosi olen kehittynyt. Ei ihan osannut nuori Elias kuvitella siellä KaKiPossa pelatessa, että viiden vuoden päästä olisin ammattilainen. Mutta ei se kyllä riitä omiin tavoitteisii, että vaan pärjää liigassa. Tarkoitus on olla ihan hyväkin pelaaja tulevaisuudessa, Karvonen tuumi.
Samalla TPS ilmoitti tehneensä kolmen vuoden jatkopahvin vasta 16-vuotiaan Aleksi Anttalaisen kanssa.
Pienikokoinen vuonna 1999 syntynyt puolustaja pelasi päättyneen kauden Tepsin B-junioreissa, jossa 31 ottelussa kertyi 18 tehopistettä.
Anttalaisen kauden kohokohta oli vuodenvaihteessa Kanadassa pelattu Quebec Cup. Kovatasoinen, käytännössä maajoukkueista koostunut, turnaus päättyi Anttalaisen osalta pistepörssin voittoon. Viidessä ottelussa syntyi tehopisteet 3+5.
–Aleksi on erittäin lahjakas pelaaja ja ihan oman ikäluokkansa kärkeä Suomessa. Jos kehitys jatkuu tähän malliin, tulee hänestä meille erittäin hyvä pelaaja, urheiltoimenjohtaja Antero Niittymäki kommentoi.
(Lähde: TPS:n tiedoite)
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Liiga-vahti saanut kaksi sopimustarjousta
- Pittsburgh teki päätöksensä: Jevgeni Malkinista tipahti jättimäinen paljastus
- Uusiin maisemiin – Liigasta tuttu suomalaisvahti vaihtaa seuraa
- USA julkisti ensimmäiset pelaajansa olympialaisiin!
- Kanadan ensimmäiset olympiavalinnat julki – hurja lista NHL-supertähtiä
- HIFK palkkasi uuden toimitusjohtajan
- Huipputulos! KalPa takoi komeat voitot
- Jukka Jalonen valitsi ensimmäiset pelaajat olympialaisiin – mukana Liigasta tuttu nimi
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Kärpät nappasi vahvistuksen NHL-seurasta!
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!