Sikotauti piinaa NHL:ssä – suomalaisten edustamissa joukkueissa sairastumisia
Anaheimin hyökkääjällä Corey Perryllä ja puolustajalla Francois Beaucheminilla on todettu sikotauti. Perry on ollut taudin vuoksi sivussa Ducksin neljä viimeistä ottelua, ja Beauchemin on huilannut viimeiset kaksi peliä.
Perry on Ducksin lääkärin Craig Milhousen mukaan jo parantunut taudista. Supertähti saa alkaa harjoitella torstaina.
Beauchemin oli Milhousen mukaan ainakin keskiviikkona vielä sairaalassa saamassa suonensisäistä lääkitystä.
Molemmat pelaajat oli rokotettu aikaisemmin elämänsä aikana sikotautia vastaan. Nyt myös koko Ducksin joukkue on rokotettu tautia vastaan. Milhousen mukaan aikuisten vastustuskyky laskee ajan myötä sikotautia kohtaan.
Myös Minnesota Wildin keskuudessa on tavattu sikotautia. Seuran pelaajista Keith Ballard on sairastanut taudin. Nyt sairaina ovat myös Jonas Brodin ja Marco Scandella, mutta heidän tautinsa laadusta tai vakavuudesta ei ole tietoa.
Star Tribunen toimittajan Michael Russon mukaan myös tuomari Steve Miller joutui jättämään 11.11. käydyn Wildin ja New Jersey Devilsin välisen ottelun väliin sikotautiin liittyvien oireiden vuoksi.
Wild pelasi Kaliforniassa Anaheimin vieraana lokakuun 17. päivä. Russon mukaan Wild epäilee tautikierteen saaneen alkunsa Kalifornian reissulla.
Terveyskirjasto.fi määrittelee sikotaudin näin:
– Tyypillinen korvanalussylkirauhasen turvotus alkaa korvan alta ja leviää taikinamaisesti kohti alaleuan kulmaa, joka voi myös peittyä turvotukseen. Turvotus häviää noin viikon kuluessa. Kolmasosalla potilaista oireet ovat kuitenkin niin lieviä, ettei tautia voi erottaa tavallisesta nuhakuumeesta.
Brodin and Scandella both ill, similar gland swelling to Ballard and Folin earlier this year; Ballard had the mumps #mnwild
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Leijonat haastaa MM-kultajoukkueen – ketjut julki
- IS: Cameron Hillis vaihtaa Liiga-seuraa!
- Jokerien pistetykki: uusi seura!
- Puheet on aloitettu – UC: Liiga-seura virittelee jymykaappausta!
- Kärpät pelaajakaupoilla: yhden maalin hyökkääjä haaviin
- Jokerit ryöstöretkellä – toisen Liiga-seuran ykkössentteri haaviin!
- Parhaat kaverukset iskevät yhteen MM-kisoissa – NHL:ssä takana yli tuhat yhteistä taistoa
- IS: Jesse Puljujärvi syrjään – tässä Mikael Granlundin ketjutoverit MM-kisoissa
- Antti Pennanen: tällainen vastustaja on Yhdysvallat
- Tällä päivämäärällä Mikael Granlund saapuu MM-kisoihin
- Jokerit repi pistetykin sopimuksen yllättäen – fanit raivona: ”Päin v*ttua hoidettu”
- Urheilucast: Liigan rahaseura iski tarjouksen Leijonien MM-pelaajalle – valinta on nyt tehty!
- Liiga-mestari ratkeaa! Tappara-KooKoo ketjut, tv-lähetykset ja selostaja
- Lähde: Liigaan huhuttu SHL-tähti teki valintansa – tässä uusi osoite
- Nyt ei tilastot päätä huimaa – Kärpiltä erikoinen ulkomaalaishankinta
- Antti Pennanen vahvisti: tässä Leijonien kentälliset ja maalivahtivalinta USA-otteluun!
- MM-lätkä pimenee Suomessa – ilmaiskanavat pois juuri ennen turnausta
- Lehti: Tappara jysäytti uuden pelaajahankinnan tiskiin!
- Tapparasta ja NHL:stä tuttu hyökkääjä: ura ohi
- Hopeamitalisti KooKoo räväytti: kaksi pelaajakiinnitystä – tähtihyökkääjä jatkaa seurassa