Onko tässä Jokereiden hauskin mies? ”Harmi että jutuista ymmärtää vain puolet”
Kuva: Ilari Isotalo
Suu käy kentällä. Suu käy vaihtoaitiossa. Suu käy pukukopissa.
Kun seuraa Petr Koukalin menoa, ei voi olla välttymättä ajatukselta, ettei tämä kaveri viihdy kauaa hiljaa.
Persoonallisesti englantia puhuva tsehkkitaituri nouseekin monen pelaajan hierarkiassa korkealle, kun puhutaan joukkueen hauskimman kaverin tittelistä.
Asian on noteraannut myös Steve Moses, joka nostaa heti sentterin nimen esille.
– Hän on ehdottomasti hauskin. Harmi, että itse jutuista ymmärtää vain puolet, jenkkihyökkääjä hekotteli SuomiKiekko-sivustolle.
Ja kun Koukal saapuu haastatteluun, ei voi olla kuin samaa mieltä jenkkihyökkääjän kanssa. Juttua tulee hirveää tahtia, mutta aina välillä pitää pysähtyä miettimään, mistä aiheeta nyt puhuttiinkaan.
Herraa voikin kutsua suupaltiksi. Eikä hän kiellä sitä tai Moseksen väitettä. Ainakaan suoraan.
– Vai sanoi Steve noin? Ne ovat niitä hänen juttujaan. Tykkään puhua ja jutella paljon eri tilanteissa. Se auttaa rentouttavaa. Ja se on mukavaa, tshekki pohdiskeli hymy suupielillään.
Huumori tärkeää
Kun vierasreissut koostuvat lähinnä harjoittelusta, syömisestä, nukkumisesta ja pelaamisesta, vaatii se pelaajilta myös luonnetta. Siinä mielessä huumori auttaa suuresti. – Se on tärkeää. Täällä meillä on muutenkin viettää enemmän aikaa yhdessä – kotona olemme kuitenkin paljon perheiden ja muiden omien tuttujen parissa, Moses pohti. Paljon ei KHL-pelaaja ehdi reissuilla tehdä mitään ohjelman ulkopuolella. Se ei kuitenkaan haittaa. – Lomamatkat ovat sitten erikseen. Täällä keskitytään muuhun, jenkki kiteytti. – Meillä on hyvä porukka kasassa kaikin puolin. Se jeessaa – kaikilla on hauskaa näillä reissuilla, Koukal komppasi. Ilari Isotalo, Riika Twitter: @IlariIsotalo Tuoreet sarjataulukot ja kaikki KHL-uutiset löydät ERIKOISSIVULTAMME!LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Sebastian Aho paljasti, mitä Liiga-joukkuetta seuraa eniten – eikä se ole Kärpät!
- Ruotsalaislehti: näin paljon SHL:n kalliit suomalaisflopit tienaavat
- Lähde: Useat NHL-seurat kiinnostuneet KHL-järkäleestä
- HIFK:n jättänyt Arttu Kärki siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Mikkelissä ovi käy: Jukurit-puolustajan sopimus purettu
- Mestikseltä kannanotto – selkeä mielipide Liigan sarjajärjestelmän uudistukseen: ”Paras vaihtoehto”
- TPS: yli 400 Liiga-ottelun mestarihyökkääjälle uusi sopimus
- SaiPalta pelaajakiinnitys: ”Positiivisen ärsyttävä vastapeluri”
- Miro Heiskanen ja Mikko Rantanen huimassa vedossa – huipputehot pöytään!
- Antti Pennanen Sveitsi-tappiosta: Tämä asia jäi piippuun – ”Eniten pettynyt”
- Urheilucast: Aatos Koivu jättämässä TPS:n – siirto toiseen Liiga-seuraan vireillä!
- HIFK: Kaksi puolustajaa jättää seuran!
- HIFK: uusi pelaajahankinta!
- Oskari Setänen: paluu Liigaan!
- Raju veto: Liiga-seura potki valmentajat pihalle!
- IL: Kiekko-Espoo solmi huippusopimuksen!
- Yle Urheilu: Joni Ortion loppukauden seura selvillä – kiinnostuneita riitti
- Kaksi hyökkääjää lähtee Ilveksestä
- NHL-lätkää ilmaiskanavalta – Viaplay TV näyttää huippumatsin!
- Tämä on Chris Tanevin tilanne nyt