Mestis-seura julkisti kolme sopimusta – puolustaja suuntaa ulkomaille
Kuva: Juha Tamminen
LeKissä vahvasti harjoitusotteluissa esiintyneet try-out-hyökkääjät Markus Jokinen, Sami Holappa sekä Valentin Claireaux ovat tehneet LeKin kanssa loppukauden mittaiset sopimukset.
25-vuotias Markus Jokinen on pelannut aiemmin Mestistä LeKissä yhteensä 59 ottelua tehoin 6+15=21. Viime kauden mies pelasi Suomi-Sarjaa KooVeessa voittaen koko sarjan pistepörssin. Täten LeKin sopimuspelaajiin kuuluu kauden 2013-2014 sekä Suomi-Sarjan että Nuorten SM-liigan pistepörssin voittaja.
Myös Sami Holappa on tuttu näky Mestiksestä LeKin paidassa, sillä mies pelasi 2010-2011 Kisassa 27 ottelua, joissa syntyi 5 maalia ja 6 syöttöä. Yhteensä Holappa on pelannut Mestistä virallisesti 92 ottelua tehopistein 24+25=49. Edellinen kausi Holapalla kului Ranskan kakkosliigassa Reimsin joukkueessa.
23-vuotias ranskalainen keskushyökkääjä Valentin Claireaux ei ole ennen tätä kautta pelannut vielä kauttakaan kotimaansa ulkopuolella. Miehen koko aikuispeliura on sujunut Amiensin joukkueessa Ranskan pääsarjassa. Edellisellä kaudella Claireaux teki 26 otteluun 29 tehopistettä. Claireaux on myös tuttu näky viimeisinä vuosina Ranskan maajoukkueessa, sillä edellisen kolmen kauden aikana hän on pelannut yhteensä 37 maaottelua.
Puolustaja Joonas Liimatainen on puolestaan purkanut tulevaa kautta koskeneen sopimuksensa ja suuntaa ulkomaille pelaamaan. Lisäksi Roope Nikkilä ei jatka LeKissä.
Lähde: LeKin tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Karu takaisku – KalPan tähtikaksikko sivuun!
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!
- Jonas Enlund: yllätysosoite!
- Mikko Rantanen nousi Olli Jokisen ohi!
- Oscar Hemming: uusi joukkue!
- NHL:n mestarisuosikille raju takaisku!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Kärpistä lähtenyt Leijonat-peluri esitti rajun väitteen: ”Minua ei kohdeltu hyvin”
- NHL:stä ja Liigasta tuttu suomalaisvahti: uusi seura selvillä!
- Lähde: Sport-hyökkääjältä vihjaus tulevaisuudestaan – siirto edessä? ”Kaikki on mahdollista”
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä