Ruotsin NHL-apu selvisi yllättävästä takaiskusta: ”Tämä on todella surullista”
Kuva: Ilari Isotalo
Ruotsin takalinjoilla luutivan Tim Erixonin valmistautuminen pronssipeliin ei ollut ihan parhaasta päästä.
Hän sai tietää nimittäin viikonlopun aikana isoäitinsä menehtyneen. Se oli kova paikka.
– Haluan omistaa mitalini isoäidilleni. Hän oli minulle todella läheinen, joten tämä oli todella surullista. Varsinkin kun olen ollut viime vuodet ulkomailla, enkä ole nähnyt paljon perhettä, Erixon kiteytti SuomiKiekko-sivustolle.
Otteluun valmistautuminen oli 23-vuotiaan maajoukkuepakin mukaan kaikkea muuta kuin helppoa.
– Ennen ottelua valmistautuminen oli todella vaikeaa. Ajatus lähti helposti vaeltelemaan. Mutta itse jäällä se ei enää ollut ongelma, sitä oli niin keskittynyt koko ajan peliin.
– Ja joukkuekaverit auttoivat paljon valmistautumisessa peliin, Erixon kiitteli samaan hengenvetoon.
Kesälomille lompsis
Kovin murtuneen oloinen Erixon ei ainakaan enää ottelun jälkeen ollut. Kauden päättyminen voittoon sai pakin suut hymyyn. – Oli hienoa päättää turnaus voittoon. Myös oma turnaus meni varsin hyvin – vastuuta tuli paljon ja pelikin kulki. Kaiken kaikkiaan voi olla kyllä tyytyväinen. Ja mikäs hymyillessä. Esimerkiksi Tshekki-pelissä peliaikaa tuli lähes 25 minuuttia. Huiput tuli toisessa erässä, jossa Erixon oli jäällä 9 minuuttia ja 40 sekuntia. Sehän on melkein puolet erästä! – Heh, siinä oli melko paljon alivoimaa. Naureskelimmekin (Erik) Gustafssonin kanssa, että nyt tulee ainakin jääaikaa. Mutta se on hauskaa, varsinkin kun saimme nollattua kaikki erikoistilanteet. Pitkä kausi takana, johon päälle MM-kisat. Kuinka väsynyt olet tällä hetkellä? – Olen kyllä väsynyt. Täällä on niin kuuma vielä, joten tässä menettää todella paljon nesteitä. Turnaus on ollut todella intensiivinen, joten pieni tauko tulee tarpeeseen. Mitali kaulassa on kiva päättää tämä kausi. Ilari Isotalo, Minsk Twitter: @IlariIsotaloLUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Urheilucast: Ilves löysi todellisen timantin – historiallinen pelaajasopimus vireillä!
- IS: Liigassa ja NHL:ssä pelannut suomalaistähti syytettynä naisen pahoinpitelystä
- Urheilucast: HIFK-hyökkääjän sopimus revittiin yllättäen – siirtyy Kärppiin!
- Reid Gardiner: uusi joukkue!
- Jokerit jäi kakkoseksi – HIFK teki kaappauksen Pohjois-Amerikasta!
- IL: Karu paljastus Ilveksen takavuosien pudotuspelikeväästä: ”Puhtaasti ryyppyreissu”
- Nyt se on varmaa! Ruotsissa kovia tehoja takonut kanadalaislaituri siirtyy Liigaan
- Jokereiden joukkueenrakennus etenee: nyt haaviin tarttui puolustaja SHL:stä
- SaiPa näytti muskelia siirtomarkkinoilla! Haaviin kaksi kanadalaisvahvistusta
- Kovia tehoja Itävallassa takonut kanadalaispakki siirtyy Liigaan!
- Nämä pelaajat ulos Leijonien MM-leiriryhmästä
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- IL: Tällainen on Harri Pesosen jättimäinen palkkapussi JYPissä
- Urheilucast: Ilves jäi nuolemaan näppejään – tuttu pistetykki valitsi kilpailijan tarjouksen
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Urheilucast: Haluttu nimi valitsi Ilveksen – Tappara jäi nuolemaan näppejään
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- Urheilucast tiputti pommin: maalitykiltä rukkaset Tapparalle – toinen Liiga-seura tuli väliin!
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- HIFK: kahden pelaajan sopimukset purettu!