Leijona-pelaajien KHL-työpaikka vaarassa – ”Kaikkien pelien pelaaminen ulkomailla ei ole mahdollista”

Ukrainan levottomuudet ja poliittinen tilanne saattaa koitua kohtaloksi Donbass Donetskille.
On selvää, että nykytilanteessa Donbassin KHL-pelit ovat enemmän kuin vaakalaudalla ensi kaudella. Tämän myöntää myös KHL-presidentti Aleksandr Medvedev. Jo viime sesongilla Donbass joutui pelaamaan pudotuspelejä ulkomailla maassa vellovan sekasorron takia.
– Emme tietenkään haluaisi, että Ukrainan poliittinen tilanne johtaisi siihen, että Donbass ei voi jatkaa KHL:ssä. Kaikkien pelien pelaaminen ulkomailla ei tasan tarkkaan ole mahdollista, Medvedev kertoi venäläislehdistölle.
– Seuraamme poliittisen tilanteen kehittymistä. Nythän venäläiset pelaajat eivät voi yksinkertaisesti matkustaa Ukrainaan. Jos on tällaiset rajoitukset, niin voimmeko edes puhua (Donbassin) KHL:ään osallistumisesta?
Donbassin tilanne koskettaa myös ainakin kahta suomalaista jääkiekkoilijaa, sillä sekä Teemu Laineella että Leijonien Tuomas Kiiskisellä on ensi kauden kattavat kontrahdit. Sen sijaan Leijona-hyökkääjä Petteri Wirtasen jatkopahvista ei ole mitään tietoa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!