Jokerit on palkannut maalivahtilegenda Ari Sulanderin seuran A-junioreiden maalivahtivalmentajaksi.

– Hienoa saada Ari Sulanderin kaltainen jokeritaustainen, pitkään ammattilaisena pelannut ja kovat tavoitteet myös maalivahtivalmentajana omaava henkilö tiimiin mukaan, GM Jari Kurri totesi seuran sivuilla.

Sulander muistetaan Jokereiden maalilta, missä hän esiintyi viimeksi kaudella 1998.

– On totta kai hienoa myös palata juurille Jokereihin. Tämä on hyvä jatkumo alkaneelle maalivahtivalmentajan uralle ja nyt pääsee testaamaan itseäänkin. Mennään askel kerrallaan, mutta totta kai tavoitteet ovat tätäkin korkeammalla, valmentajan paikalle hypännyt konkari itse pohti.

Sulander valmensi viime kaudella Sveitsin alle 20-vuotiaiden maajoukkuevahteja. Tällä kaudella hän oli mukana Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkueessa, joka voitti MM-kultaa viime viikonloppuna Malmössä.

Samalla seura ilmoitti A-junioreiden päävalmentaja Kari Martikaisen jatkavan pestissään.