TUTO esitteli uudet vahvistuksensa – ”Suomessa katoava luonnonvara”
Kuva: Ilari Isotalo
Alkavaan kauteen valmistautuva TUTO Hockey esitteli ennen ensimmäisiä jääharjoituksia ryhmän uudet ulkomaalaisavut.
Joukkueen päävalmentaja Ismo Lehkonen kertoi odottavansa puolustajakaksikko Jordan Deweyltä ja Ryan Ruikalta monipuolista pelaamista.
– Hyvää puolustuspelaamista ja kykyä laittaa kiekko nopeasti liikkeelle. Ovat jo treeneissä osoittaneet jo ammattimaisuutensa. Ja uskon heidän parantavan vielä peleihin, Lehkonen kertoi SuomiKiekko-sivustolle.
– Meillä peruspuolustajat ovat Suomessa katoava luonnonvara. Nyt saatiin juuri yksi yhteen sen kanssa, mitä haluttiinkin, valmentaja lisäsi.
Hyppy tuntemattomaan
Lähinnä yliopistoliigoissa pelannut kaksikko pelaa ensimmäistä kertaa ulkomailla. Kanadalainen Dewey kertoi olevansa vakuuttunut uudesta ympäristöstä. – Olen todella innoissani. Kaupunki vaikuttaa hienolta ja täällä on otettu hyvin vastaan. Kaikki tuntuu olevan kunnossa, puolustaja kertoi. Kumpikaan ei vielä sen suuremmin osannut sanoa mitään suomalaisesta kiekosta. Se selviää paremmin vasta pelien alettua. – En tiedä siitä juurikaan. Mutta olen ilolla täällä – uusi joukkue on ottanut hyvin vastaan ja meillä tuntuu olevan hyvä ryhmä kasassa, jenkkipakki Ruikka kertoi. – Olen nähnyt joskus jotain pelejä. Täällä pelataan vauhdikasta ja varmasti hyökkäysvoittoista peliä, Dewey arveli vierellä. Odotukset ovat silti kaksikolla kovat. Menestystä ja samalla oman pelin kehittämistä. – Tarkoitus on pelata joukkueena hyvin. Ja pitää myös totta kai itse hauskaa ja nauttia pelaamisesta, Ruikka tiivisti. Ilari Isotalo, Turku Twitter: @IlariIsotalo NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ilveksen luottopelaajalle riitti: sopimus revitty – UC: Siirtyy KooKoon riveihin
- Liigassa pelataan ensi kaudella ulkoilmaottelu – tässä joukkueet ja pelipaikka
- IL: Olli Jokisen HIFK pisti yllättäen NHL-miehen ulos!
- Micke-Max Åsten: ulos
- KooKoo-tähti teki valintansa – hyppää HIFK:n leiriin!
- NHL-pelaajat jäi kakkoseksi – Pohjois-Amerikassa tehtiin erityinen huomio Jesse Puljujärvestä
- Nyt se on selvää: Leijonien MM-puolivälierän ajankohta varmistui
- Yllättävä tilanne MM-kisoissa – pitäisikö Leijonien hävitä tahalleen Sveitsille?
- Nyt kävi pahasti – Nathan MacKinnonista karu uutinen
- Jeses Puljujärven ketju uusiksi MM-kisoissa – uusi tutkapari sytytti: ”Flow löytyi”
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- Nyt se on varmaa: ensimmäinen maa ulos MM-kisoista
- KooKoo pisti tuulemaan: neljä kärkimiestä ulos – muut Liiga-seurat heti apajilla!
- IS: Jesse Puljujärvi syrjään – tässä Mikael Granlundin ketjutoverit MM-kisoissa
- Lehti: Liiga-seurat jahtaavat maajoukkuehyökkääjää – Kärpät nappaamassa voiton?
- KalPa: viisi pelaajasopimusta julki – kaappasi pakkilupauksen Tapparasta!
- Entinen TPS-puolustaja: ura ohi – uusi työ löytyi välittömästi
- Pohjois-Amerikasta löytyi uusi ase – 193-senttinen maalipyssy siirtyy Liigaan!
- Tre Kronor romahti! Shokkitappio sysäämässä Ruotsin ulos MM-puolivälieristä
- Nyt kajahti surkea päivitys Cale Makarista