Nuori espoolaispuolustaja kerää kehuja – ”Kova pelipokeri on ollut kaverilla”
Kuva: Juha Tamminen
Bluesin 18-vuotias puolustaja Niklas Tikkinen on esiintynyt edukseen espoolaisjoukkueen viimeisimmissä peleissä.
Tiistain Jokerit-ottelussa Tikkinen puolusti ykköspakkiparissa yhdessä Joonas Jalvannin kanssa. Parivaljakko oli Bluesin puolustuksen parhaimmistoa 5-2 lukemin päättyneestä voitto-ottelussa.
– Tikkinen pelasi toisen hyvän pelin peräkkäin, Bluesin apuvalmentaja Mikko Saarinen kehaisi.
– Kova pelipokeri on ollut kaverilla.
Bluesilla on kuitenkin positiivinen ongelma käsillään. Joukkueella on tällä hetkellä yhdeksän tervettä puolustajaa, joista jokaisella on kapasiteettia pelata liigan puolella.
Mutta samalla hyviä otteita esittävää nuorta Tikkistä on hankala sivuuttaa.
– Kyllähän se näin on. Aina pitää valita paras mahdollinen joukkue jalkeille, niin kyllähän tuollaisilla esityksillä hän ehdottomasti paikan ansaitsee. Vaikeahan häntä on siitä sivuun laittaa. Tietysti yhdeksän tervettä pakkia on iso haaste, Saarinen kertaili.
– Pitää olla kaukaa viisas. Voi tulla se päivä vastaan, kun jotain sattuu, niin on hyvä pitää kaikki tavallaan pelissä mukana. Siksi sellaista rotaatiota pitäisi löytää.
Luottoa löytyy
Positiiviseksi tilanteen tekee se, että espoolaisleirissä luottoa löytyy hyvin jokaiseen pelipaikasta kilpailevaan puolustajaan. – Tosi hyvä tilanne on. Nyt jokainen on näyttänyt sen, että kuka tahansa siellä on, ei joukkueen suoritus siitä isosti heilahda. Se on se hyvä asia. – Tietysti jokainen haluaisi varmasti pelata maksimaalisen määrän ja jokaiselle pelaajalle sen soisi, mutta kyllähän tässä joukkueen ehdoilla mennään, Saarinen valoittaa. Tilanteessa edes kokeneemmat puolustajat eivät ole turvassa. Siitä osoituksena 32-vuotias Henri Laurila seurasi Jokerit-ottelua terveenä katsomon puolelta. – Kaikki on mahdollista. Kyllä me yritämme olla tässä moniulotteisia ja nähdä hieman pidemmälle kuin seuraavaan peliin, mutta toisaalta se seuraava on kuitenkin aina se kaikista tärkein, puolustajien peluutuksesta vastaava Saarinen pohdiskelee. Ilari Savonen (@ilarisavonen), HelsinkiLUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- KHL:ään siirtyvä MM-sankarivahti saa tukea maajoukkueesta – kapteeni puolustaa kohupäätöstä
- Lähde: Sebastian Ahon Carolina teki tarjouksen NHL-supertähdestä!
- Suomalaishyökkääjä sai palkinnon vahvasta kaudesta: NHL-sopimus!
- Leijonien tehopuolustajalle tyly uutinen – lähtopassit SHL:ssä: ”Emme näe käyttöä”
- Raju ratkaisu! NHL-supertähti sanoi ei 120 miljoonan dollarin sopimustarjoukselle
- Colorado pisti tuulemaan! Pitkäaikainen tehohyökkääjä myyty
- Tapparalle kova takaisku – tehopuolustaja jättää Liigan
- Florida Panthers vahvistuu 700 NHL-pelin veteraanilla
- Kultaleijona pyörsi lopettamispuheensa – KSML: Etsii seuraa Liigasta
- NHL-tähdiltä yllättävä aluevaltaus – vastassa toisen lajin Suomen mestareita
- IS: Pekka Jormakka vaihtaa seuraa – “En jää odottelemaan”
- Carolina sai hyvän tarjouksen Jesperi Kotkaniemestä – kaupat luvassa kesällä?
- Lehtiväite: Tappara saa uuden hyökkääjän – siirto nyt varmistunut
- Kärpissä flopannut NHL-kärkivaraus: uusi seura
- Pikaoharit tehnyt Juuso Välimäki sai SHL-seuran raivoihinsa: ”Olemme erittäin pettyneitä”
- IL: HIFK:n suunnitelma paljastui – mukana nimi, joka tunnetaan Suomessa liiankin hyvin
- Liigasta tuttu MM-sankari lähellä kohusiirtoa
- Kylmä signaali Ottawalle – toinenkaan NHL-supertähti ei halua pelata seurassa
- Kultaleijona pyörsi lopettamispuheensa – KSML: Etsii seuraa Liigasta
- Florida Panthers vahvistuu 700 NHL-pelin veteraanilla