Pelaajayhdistyksen puheenjohtaja turvakaukaloista: ”Jos tahtotila olisi oikea, saisimme hyvin nopeasti ne”

Joulukuusta 2010 lähtien pelaajayhdistyksen puheenjohtajana toiminut ja edelleen jatkava Sinuhe Wallinheimo perää oikeaa tahtotilaa eri seuroilta turvakaukaloihin liittyen.
Yhdistyksen puheenjohtajan lisäksi Wallinheimo toimii tällä hetkellä kansainedustajana. Syksyn aikana SM-liigassa on nähty tukku aivotärähdyksiä, mutta kyseiseen keskustelua Wallinheimo haluaa rauhoittaa.
– Tilastollisesti niitä ei ole tullut sen enempää. Media on ehkä niihin tarttunut enemmän sen syksyisen episodin jälkeen. Se hiukan hämää sitä kokonaiskuvaa, 40-vuotias ex-maalivahti kertaa SuomiKiekko-sivustolle viitaten Jokereiden ja HIFK:n kesän harjoitusottelussa tapahtuneisiin tapahtumiin.
Vastuu kovissa taklauksissa ja niiden seurauksissa on kuitenkin täysin pelaajilla.
– Pitäisi vielä enemmän kunnioittaa sitä vastustajaa. Pelaaja tekee sen päätöksen, että vetääkö vähän hiljempaa sen niitin ja samalla puhtaasti.
– Fyysisesti ja kovaa saa pelata, mutta tietty rehtiys ja kunnioitus pitää olla kanssapelaajia kohtaan, 15 vuoden ajan kiekkoammattilaisena toiminut Wallinheimo alleviivaa.
Kaupunki tuo tuskaa prosessiin
Kansanedustajana toimimisen ohessa Wallinheimo pyrkii käydä paikan päällä seuraamassa SM-liigaotteluita 1-2 kertaa viikossa. Hänellä on selvä kanta turvakaukaloista puhuttaessa.
– On totta, että muutamat aivotärähdykset tänä vuonna olisivat voineet olla estettävissä turvakaukaloilla. Ymmärrän sen kuitenkin, että monessa kaupungissa on mukana se julkinen puoli, sillä monet hallit ovat kaupunkien omistuksessa.
– Se tuo hieman sitä tuskaa siihen prosessiin, kun kaupunki on se toinen osapuoli.
Wallinheimo näkee, että ripeäkin toiminta turvakaukaloiden suhteen olisi mahdollista.
– Uskon, että jos kaikilla liigapaikkakunnilla tahtotila olisi oikea, niin saisimme hyvin nopeasti ne. Se on vain siitä kiinni, että kuka aidosti haluaa ne. En näe siinä kuitenkaan mitään ylitsepääsemätöntä estettä.
Ilari Savonen (@ilarisavonen), Turku
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- NHL:n parhaana palkittu puolustaja: ura ohi
- Kultaleijona ja ex-seura oikeudessa – likaiset yksityiskohdat julki
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- HIFK:lle jälleen uusi takaisku – superlupaus sairauslomalle
- Olli Jokisen HIFK sai jymyuutisen!
- Lehti: Vegas Golden Knightsin ex-NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinia – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Patrik Laineeseen verrattu hyökkääjä paljastui flopiksi – löysi nyt uuden NHL-seuran!
- Kolme suomalaislupausta siirtyy rapakon taakse
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle