Kiprusoff ja Kaulio KooKoon riveihin

KooKoo vahvisti rivejään maailmanmestari Marko Kiprusoffilla ja maalivahti Niko Kauliolla.
Seuratiedotteen mukaan oranssimustien alakerta saa kertaheitolla aimo annoksen kokemusta ja kiekollista taitoa, kun Marko Kiprusoff, 39, liittyy joukkueeseen välittömästi. Kuluvan kauden Kiprusoff on pelannut II-divisioonaa Kuusamon Pallokarhujen riveissä. Oikealta laukova konkaripuolustaja teki 18 ottelussa tehopisteet 9+13.
– Puolustuspäähän on etsitty täsmävahvistusta jo pidemmän aikaa, eli käytännössä siitä asti kun yksi alkukauden puolustajistammea vaihtoi seuraa. Nyt löytyi erinomainen sellainen, KooKoon toiminnanjohtaja Sakari Välimaa kommentoi tyytyväisenä.
Yli 600 SM-liiga- ja 50 NHL-ottelun Kiprusoff on ehtinyt pelaamaan jo pitkän uran. TPS-kasvatti esiintyi NHL-jäillä 1995-96 Montreal Canadiensin ja 2001-02 New York Islandersin paidassa. Kiprusoffin palkintokaapista löytyy muun muassa neljä Suomen mestaruutta ja yksi maailmanmestaruus.
Kiprusoffin lisäksi KooKoo hankki siirtorajan kynnyksellä maalivahti Niko Kaulion Savonlinnan Pallokerhosta. Kaulio tulee kisaamaan peliajasta Mikko Rämön kanssa Miro Hämysen jouduttua nilkkaoperaatioon. Sekä Kiprusoffin että Kaulion sopimukset kattavat loppukauden.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!