Leijona-haastattelu: Jesse Joensuu

Elitserienissä kiekkoileva suomalaishyökkääjä Jesse Joensuu keskittyy lauantaiseen Tshekki-kamppailuun, mutta totta kai mielessä siintää myös jo sunnuntaina käytävä ottelu Ruotsia vastaan. SuomiKiekko.com-sivuston haastattelussa Joensuu kuvailee myös ketjukavereitaan.
Millaisen Ruotsin joukkueen uskot tulevan vastaan sunnuntaina?
//
Ruotsin maajoukkueessa on neljä joukkuekaveriakin tällä hetkellä. Niistä ainakin tietää, että kaikki ovat hyvässä kunnossa ja heitä vastaan on vaikea pelata. Ruotsi ei ehkä ole niin vaarallinen, mutta ne on sellainen joukkue, että jos hiukankin antaa siimaa niin ne jaksaa painaa koko 60 minuuttia. Koko peli pitää tehdä töitä heitä vastaan.
Millainen fiilis on pelata täyden suomalaiskatsomon edessä?
Pitää ajatella niin, että tässä on aika monta peliä uralla pelannut, isompienkin yleisömäärien edessä. Varmaan tulee olemaan upea kokemus, koska en ole aiemmin maajoukkueessa pelannut suomalaisen yleisön edessä. Tämä on siten ensimmäinen Karjala-turnaukseni. Hartwall Areenalla olen pelannut aiemmin niin, että on ollut vain 5000 henkeä katsomossa. En myöskään ole Suomessa pelannut kolmeen vuoteen. Varmasti tulee hieno kokemus. Täytyy pystyä vähän nauttimaankin samalla kuin keskittyy peliin.
Pelaat nelosketjussa Leo Komarovin ja Matti Kuparisen kanssa. Millä tavalla kuvailisit ketjuanne?
Mielestäni monipuolisia jätkiä ja hyviä kamppailemaan, eivät ainakaan haittaa pelaamistani. Molemmat on tuttuja myös entuudestaan – Kuparisen kanssa ollaan pelattu useampi vuosi Ässissä; Komarovin kanssa Ässien lisäksi myös junnumaajoukkueissa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Draamaa Vancouverissa: Canucksin päävalmentaja latasi suorat sanat riitapukari Elias Petterssonista
- Finaalipaikasta mieletön vääntö – Ilves venytti otteluparin kuudenteen peliin
- Raumalla huima trilleri! Viidennen välierän ratkaisu tuli jatkoerässä
- Suomi kohtasi Ruotsin – Emil Larmilta hurja kolmas erä
- Jussi Ahokas sai merkittävän tunnustuksen
- Liiga-seuraan isoja muutoksia – seitsemän pelaajaa vaihtaa maisemaa!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Kova kohtalo: NHL rankaisi Jesse Puljujärveä
- Huippu-uutinen: Leijonille hurjia NHL-vahvistuksia MM-kisoihin!
- Pelicans varmisti sarjapaikkansa – Jokerit jätettiin taas nollille
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- Lukon tehopuolustaja loikkaa kilpailijan leiriin!
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!