Rautakallio ei halunnut KHL-pistelinkoa
Hannu Jortikka saa kiittää maanmiestään Pekka Rautakalliota, että Jortikan Amur Habarovskissa pelaa tällä hetkellä KHL:n paras pistemies.
Tshekkiläinen Jakub Petruzalek oli jo lähellä tehdä sopimuksen Rautakallion Riian Dynamon kanssa, mutta ”Rocky” ei halunnutkaan viime kauden Rauman Lukon parasta pudotuspelien pistemiestä. Petruzalekin mukaan Rocky janosi suomalaisia pelaajia täyttämään ulkomaalaiskiintiötä.
”Rautakallio halusi nähdä joukkueessa ainoastaan suomalaisia”
– Ensiksi Dinamon Riika halusi minut, mutta kun sopimus seuran kanssa oli lähes allekirjoitettu, uusi valmentaja Pekka Rautakallio sanoi haluavansa nähdä joukkueessa ainoastaan suomalaisia täyttämässä ulkomaalaiskiintiötä. Siksi en mennyt Latviaan, Petruzalek tilittää AllHockey.ru-sivustolla. – Pian sain yhteydenoton Amurista. Hannu Jortikka halusi minut joukkueeseensa. Hyväksyin mielelläni Habarovskin tarjouksen. Halusin saada tarpeeksi peliaikaa. Petruzalek miehittää tällä hetkellä KHL:n pistepörssin kärkisijaa. Kahdessatoista pelissä mies on niitannut viisi maalia ja antanut 11 maalisyöttöä. Rautakallio ei ole saanut mitä on halunnut: joukkueessa pelaa ainoastaan yksi suomalainen (Niclas Lucenius) ja Riika on KHL:n häntäpäässä haalittuaan 10 pelistä ainoastaan kahdeksan pistettä. //LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tässä Leijonien kentälliset lauantain Sveitsi-otteluun
- NHL-seura kiinnitti tähtihyökkääjänsä – iso jatkosopimus kouraan
- Leijonista ikäviä loukkaantumisuutisia – kaksi pelaajaa ulos
- 19 vuoden odotus on päättynyt – Buffalo Sabres teki kovan tempun NHL:ssä!
- Sikailu kostautui – Mikko Rantaselle mittavat sakot
- Kanadan MM-joukkueelle huonoja uutisia
- Lehti: Maalitykki Reid Gardiner vaihtaa seuraa
- Leijonista tuttu Robert Leino: uusi seura
- Leijonille huippuvahvistus – viime MM-kisojen ykköstähti liittyy joukkueeseen
- Sveitsin mestaruus ratkesi hurjalla tavalla – Leijonat-hyökkääjä maalinteossa
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- Ilves-tähti katosi yllättäen kesken pudotuspelien – AL: nyt selvisi totuus
- Mestis-seura räväytti – Kärppien monivuotinen hyökkääjä palaa Suomeen!
- TPS hankki kovan paluumuuttajan – haaviin tuore pistepörssivoittaja!
- Eetu Koivistoinen palaa Liigaan – kahden vuoden sopimus!
Hannu Jortikka saa kiittää maanmiestään Pekka Rautakalliota, että Jortikan Amur Habarovskissa pelaa tällä hetkellä KHL:n paras pistemies.
Tshekkiläinen Jakub Petruzalek oli jo lähellä tehdä sopimuksen Rautakallion Riian Dynamon kanssa, mutta ”Rocky” ei halunnutkaan viime kauden Rauman Lukon parasta pudotuspelien pistemiestä. Petruzalekin mukaan Rocky janosi suomalaisia pelaajia täyttämään ulkomaalaiskiintiötä.