Puolustaja Jakob Ragnarsson jättää HIFK yhden kauden jälkeen ja palaa kotimaahansa Ruotsiin.

Ruotsalaislehti Expressenin tietojen mukaan Ragnarsson siirtyy ensi kaudeksi kasvattiseuraansa Almtuna IS:ään.

Ragnarsson pelasi tällä kaudella HIFK 31 Liiga-ottelua tehoin 1+5=6. Hän siirtyi Helsinkiin kesken kauden Ruotsista SHL-seura Djurgårdenin organisaatiosta.

Suurimman osan urastaan Ragnarsson on pelannut HockeyAllsvenskanissa. Hänelle on kertynyt sarjassa 358 runkosarjaottelua tehoin 15+82=97 sekä 59 pudotuspeliä pistein 3+12=15. Viime kaudella hän teki Djurgårdenissa 48 ottelussa pisteet 1+12.

Erityisen tilanteesta tekee se, että Almtunan päävalmentajana toimii ensi kaudella Ragnarssonin isä, entinen NHL-puolustaja Marcus Ragnarsson. Hän pelasi NHL-urallaan yli 600 ottelua edustaen San Jose Sharksia ja Philadelphia Flyersia.

LUE MYÖS: