”Sakko olisi ollut paikallaan jo monta kertaa” – valvoja kommentoi NHL-lupaus Petrus Palmun salakalastuskohua
TPS:n riveissä ensi kaudella pelaava, NHL-seura Vancouver Canucksin tänä kesänä varaama huippulupaus Petrus Palmu on ajautunut kohun keskelle jäätyään kiinni salakalastuksesta.
Tapahtumat juontavat juurensa viime kesälle, jolloin Palmu julkaisi sosiaalisessa mediassa kuvan saamastaan järvitaimenesta, joka on kalastettu Pielisjoelta Kuurnan voimalaitoksen alapuolella.
Kyseinen paikka on täydessä kalastuskiellossa, koska alueella yritetään suojella siellä liikkuvia äärimmäisen uhanalaisia luonnonvaraisia taimenia. Palmu on myöhemmin poistanut kuvan Instagram-tililtään.
Saalillaan netissä rehvastelleelle 20-vuotiaalle hyökkääjälle tilanne on kiusallinen, sillä hän on Karjalaisen haastatteleman kalastuksenvalvojan Sami Kurenniemen mukaan toistuvasti käynyt kavereidensa kanssa kalassa.
– On ollut useita kertoja, jolloin sakko olisi ollut paikallaan. Hän ja muut ovat aina sanoneet, ettei tilanne toistu, mutta toisin on käynyt, Kurenniemi suree.
Samasta porukasta on Kurrenniemen mukaan kuvia myös tältä kesältä. Hän kertoo myös, että poliisikin on kuulustellut Palmua asiaan liittyen, sillä viranomaiset suhtautuvat asiaan vakavasti toisin kuin salakalastajat.
Asia on saanut ihmiset raivon partaalle. Esimerkiksi kovana kalamiehenä tunnettu näyttelijä Jasper Pääkkönen otti kovin sanoin kantaa kiekkoammattilaisen toimintaan.
– V***u. Mikä. Urpo. Salakalastaa saimaannorppaa uhanalaisempia kaloja ja vielä paukuttelee asialla henkseleitä, Pääkkönen kirjoitti Facebookissa.
Tästä linkistä pääset Karjalaisen alkuperäiseen uutiseen, josta löytyy muun muassa kuva Palmun viime kesän saaliista.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Jari Viuhkola palaa Kärppiin – tässä on seuralegendan uusi rooli
- TSN: Suomelle megapotti NHL:n varaustilaisuudessa!
- Tässä Teemu Väyrysen uusi joukkue!
- Toimittaja: Liiga-seuran kapteenista ikävä tieto – joutuu sivuun
- Näin Liigan sarjamalli uudistuu? Superkausi, A- ja B-liiga, joukkuemäärä, nousu ja putoaminen
- Sportsnet: NHL-seura pisti ison kasan pelaajiaan myyntiin!
- Sopimus purettu – JYPin hyökkääjä lähtee!
- Suomen NHL-tähteä nöyryytettiin jälleen
- Kärpistä lähtenyt Niclas Westerholm: uusi seura
- AL: Ilves kävi ryöstöretkellä Kuopiossa – haaviin KalPan mestarihyökkääjä
- IL: Kärpät jysäytti siirtopommin – Tappara-tähti haaviin!
- Liigan maalikuningas vapaille markkinoille – yllättävät lähtöpassit tuli!
- Atro Leppänen hurjana! Takoi kovat pisteet Pohjois-Amerikassa
- Urheilucast väittää: HIFK yrittää ryövätä toisen Liiga-seuran johtohahmon
- Lähde: Hurja vahvistus – tehomies Ruotsista Liigaan!
- Kiekkopomo: Liiga-seurat supervahvistuksen perässä – ”Ovat halunneet melkeinpä alusta asti”
- IL: HIFK kaappasi 100-kiloisen Liiga-järkäleen ensi kauden joukkueeseensa
- Mikko Rantasen kohutaklaus NHL:n tutkittavaksi – nyt tuli ratkaisu
- KalPa järjesti jättiyllätyksen – pudotti tähtiä vilisevän CHL-mestarin jatkosta
- Urheilucast: Liiga-seura yritti napata Linus Omarkin – pakit tuli