TPS:n päättyneen kaudet vaikeudet eivät rajoitu pelkästään kaukaloon. Turkulaisseura tiedotti tiistaina päättyneen tilikauden tuloksestaan, eivätkä luvut mairittele Liigan perinteikkäimpiin kuuluvaa seuraa. HC TPS Turku Oy konserni teki 11,15 miljoonan euron liikevaihdolla peräti 1,44 miljoonan euron tappion.

Kyseessä on raju pudotus verrattuna edelliseen tilikauteen. Vuotta aiemmin TPS liikevaihto oli hieman suurempi, 11,35 miljoonaa euroa, mutta tappio jäi tuolloin 284 000 euroon.

Toimitusjohtaja Aki Holma ei peitellyt pettymystään TPS:n tiedotteessa.

– Päättynyt kausi oli koko organisaatiolle suuri pettymys. Emme saavuttaneet asettamiamme tavoitteita.

Holman mukaan sekä urheilullisella että taloudellisella puolella vaaditaan selkeää parannusta.

– On selvää, että meidän on parannettava, ja edessä oleva kausi vaatii meiltä selkeää tasonnostoa kautta linjan. Urheilullisesta alavireestä huolimatta on positiivista, että yleisömäärät jatkoivat kasvuaan myös päättyneellä tilikaudella.

TPS on kamppaillut taloushaasteiden kanssa jo useiden vuosien ajan, eikä tuore tilinpäätös tarjoa helpotusta tilanteeseen. Turussa katseet kääntyvät nyt tulevaan ”superkauteen”, jonka onnistuminen on entistä tärkeämpää niin kaukalossa kuin sen ulkopuolellakin.

LUE MYÖS: