Kari Jalonen: päätös julki
Saksan DEL-seura Kölner Haie kertoo verkkosivuillaan, että joukkueen päävalmentajana toimiva Kari Jalonen ei jatka pestissä enää kuluvan kauden jälkeen. Lisäksi seura vahvistaa, että Jalonen palaa kauden jälkeen Suomeen.
Ilta-Sanomat uutisoi aiemmin tällä viikolla, että Jalonen on Tapparan uusi päävalmentaja (lue lisää). Tappara kertoi tiistaina, että Rikard Grönborg ei jatka joukkueen päävalmentajana tämän kauden jälkeen ja että uudesta valmennustiimistä tiedotetaan kauden jälkeen.
– Olemme olleet Kari Jalosen kanssa tiiviissä yhteydessä ja luottamuksellisessa kommunikoinnissa päivästä yksi lähtien. Karin elämänsuunnitelmat ovat olleet myös toistuva puheenaihe. Hän kertoi meille, että kymmenen ulkomailla vietetyn vuoden jälkeen hän haluaa palata kauden jälkeen Suomeen vakituiseen työsuhteeseen ja perheensä luo. Kunnioitamme tätä toivetta. Samalla tämä luo selkeyttä tilanteeseen: päätimme tietoisesti vahvistaa tämän, jotta voisimme keskittyä hakemaan menestystä tämän kauden osalta, Kölner Haien urheilujohtaja Matthias Baldys kommentoi seuran tiedotteessa.
– Tein päätöksen yhdessä perheeni kanssa ja keskustelin siitä seuran kanssa. Nyt keskitymme tähän kauteen, sillä meillä on paljon työtä tehtävänä. Meillä on kunnianhimoisia tavoitteita ja haluamme saavuttaa ne yhdessä. Kölner Haie on iso seura, ja pyrimme maksimaaliseen menestykseen, Jalonen sanoo.
Jalonen, 65, luotsaa Kölnissä nyt toista kauttaan. Joukkue on tällä hetkellä sarjataulukossa neljäntenä. Viime kaudella Jalonen johdatti joukkueen hopealle.
Viimeksi Jalonen valmensi Liigassa kaudella 2010-11, jolloin hän johdatti HIFK:n Suomen mestariksi. Tuon jälkeen hän on toiminut päävalmentajana myös Leijonissa, Tshekin maajoukkueessa, KHL:ssä sekä NL:ssä.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Synkkä tieto julki – Vegasille karu takaisku NHL-finaaleissa
- MTV:n paljastus: Leevi Teissalalla oli Liiga-diili valmiina – kariutui karulla tavalla!
- Kohuhyökkääjä palaamassa NHL:ään – Lähde: Tässä tuleva seura
- Liigan parhaat palkittiin – KooKoo juhli, Tappara kahmi tähdistöpaikkoja
- Stanley Cup -mestari iski siirtomarkkinoilla – nappasi suomalaispuolustajan
- Liigassa loistanut maajoukkuetähti: uusi seura
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Antero Mertarannalta yllättävä aluevaltaus – hyppää kehään Tallinnassa
- Doug Shedden: uusi päävalmentajapesti – suomalaislegenda mukaan valmennustiimiin
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- Urheilucast: Eemeli Suomi palaa Liigaan? Nyt tipahti melkoinen siirtohuhu
- Nyt se on julki – tässä Leijonien lohko MM-kisoihin 2027!
- Kärppien uusi pelaajahankinta lipsahti julki – somevideo ei jätä mitään arvailujen varaan
- Urheilucast: Lukas Haudum tienaa valtavaa palkkaa TPS:ssä, luvut julki – ”Ennenkuulumatonta”
- Carl Klingberg: uusi Liiga-seura!
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- IS: Jesse Puljujärven MM-mitalin varastanutta henkilöä odottaa karu yllätys
- KalPan mestarijoukkueen sankari: uusi seura selvillä!
- Entisen Liiga-vahdin KHL-sopimus purettu – tavoittelee NHL-paluuta