Kohussa ryvettyneelle konkarille uusi mahdollisuus! Tässä on Patrik Laineen seuraava päävalmentaja: ”Itsekäs k*sipää”

Columbus Blue Jacketsin seuraava päävalmentajasta on vahvoja merkkejä. Joukkueen johtoon on nousemassa Mike Babcock. Asiasta kertoo Twitter-tilillään NHL-toimittaja Darren Dreger.
– Memorial Cupin ympärillä on spekuloitu, että Mike Babcock tulee palaamaan NHL:ään Columbus Blue Jacketsin uutena valmentajana ja viivytys sopii yhteen sen kanssa, että hänen voimassaoleva sopimuksensa Toronton kanssa päättyy tämän kuun lopussa, Dreger kirjoittaa.
Babcock kuuluu kolmen kullan klubiin, eli hän on voittanut valmentajana MM- sekä olympiakultaa ja Stanley Cupin. NHL:ssä hän on valmentanut Anaheim Ducksia, Detroit Red Wingsia ja Toronto Maple Leafsia.
Kun Babcock sai potkut Torontosta kaudella 2019-20, julkisuuteen vuodettiin saman tien kyseenalainen tarina valmentajasta. Konkarivalmentaja määräsi tulokaspelaaja Mitch Marnerin tekemään listan, jossa hän määritteli Toronton pelaajat ahkerimmasta laiskimpaan. Marnerin yllätykseksi Babcock näytti listan myös muillekin Toronton pelaajille. Marner murtui tapauksen johdosta kyyneliin ja muut pelaajat suuttumaan valmentajalle, joka oli asettanut tulokkaan vaikeaan asemaan.
Babcock jakaa valmentamissaan pelaajissaan tunnetusti mielipiteitä. Hänen suurin vihaajansa on ex-puolustaja Mike Commodore, joka on muun muassa syyttänyt Babcockia uransa tuhoamisesta.
– Hei Mike Babcock. Sait yksinkertaisesti pelaajasi hylkäämään sinut. He hylkäsivät sinut, koska olet hirveä ihminen, Commodore kirjoitti Twitterissä, kun Babcock sai lähtöpassit Torontosta.
– Olet keskinkertainen valmentaja, jolla on äärimmäisen ylisuuri ego. Sait vihdoin mitä ansaitsit, sinä itsekäs kusipää. Kiekkomaailma on haltioissaan.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- Kolmen Stanley Cupin veteraani päätti uransa – nyt häntä houkutellaan takaisin NHL:ään!
- Suomalaishyökkääjän sopimus purettiin armeijan takia – sveitsiläisseura löysi paikkaajan
- NHL-hyökkääjä lopettaa pelaajauransa 28 vuoden iässä: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari iskettiin siirtolistalle – uusi joukkue selvisi
- Mikko Kousa vaihtaa seuraa Liigassa: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Leijonien MM-hyökkääjä palaa Liigaan!
- Nikolaj Ehlersin uusi NHL-seura selvisi!
- St. Louis Blues värväsi uuden vahvistuksen – 25 maalin mies haaviin
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!