Columbus Blue Jackets on siirtänyt puolustaja Vladislav Gavrikovin syrjään pelaavasta kokoonpanostaan johtuen pelaajan ympärillä käytävistä siirtoneuvotteluista.

27-vuotiaan venäläispelurin siirron esteenä näyttäisi ainakin tällä hetkellä olevan GM Jarmo Kekäläisen tiettävästi hurja hintapyyntö viimeistä sopimusvuottaan pelaavasta puolustajasta. Näin väittää TSN:n sisäpiiritoimittaja Chris Johnston.

– Blue Jackets pitää tiukasti kiinni vaatimuksestaan, joka on kolme varausvuoroa: ensimmäisen, kolmannen ja neljännen kierroksen varaukset. Näin kuulin ainakin yhden seuran toimesta. Asiasta tekee entistä vaikeamman se, että kyseessä on viimeisen sopimuskauden pelaaja, Johnston kertoo.

– Ei vaikuta siltä, että hän olisi valmis neuvottelemaan välittömästi jatkosopimuksesta minkä tahansa seuran kanssa, joten hänet hankkiva seura saattaisi käyttää kolme varausvuoroa vuokrapelaajaan, joka voi päätyä vapaille markkinoille jo tänä kesänä, Johnton jatkaa.

Loppukauden vuokrapelaajaksi Gavrikov olisi edullinen vaihtoehto. Isokokoinen peruspakki kuittaa tästä kaudesta vain 2,8 miljoonaa dollaria.