JYPiltä poikkeuksellinen ratkaisu Sami Nikun, Jerry Turkulaisen ja kumppanien suhteen: ”Pelaajiemme palvelusten perään on kyselty, mutta…”

Liigajumbo SaiPa ja pykälää ylempänä oleva Sport ovat aloittaneet kevättalvelle tyypilliset tyhjennysmyynnit.
SaiPa on viimeistä pudotuspelipaikkaa perässä toivottomat 28 pinnaa, Sportin ero sinne on yhdeksän pistettä – joskin kaksi ottelua vähemmän kymppisijan HPK:ta pelanneena.
Näistä peliliikkeistä mieleen tulee helposti se, mitä tekee JYP? Se on kolmanneksi viimeisenä, kahdeksan pisteen päässä HPK:sta.
Jyväskyläläisorganisaatio kertoi kevään suunnitelmistaan sen nettisivuilla. Joukkue teki poikkeuksellisen ratkaisun SaiPan ja Sportin rinnalla esimerkiksi supertähtien Sami Nikun ja Jerry Turkulaisen suhteen.
– Olemme päättäneet mennä urheilu edellä. Meidän pelaajiemme palvelusten perään on kyselty, mutta haluamme pitää nykyisen joukkueen kasassa ja saattaa keskustelun asiasta täten päätökseensä, toimitusjohtaja Risto Korpela sanoi.
Tiedotteessa kerrottiin, että loppukauden suunnitelmasta palaveerasi JYP Jyväskylä Oy:n johto.
– Seuran tekemä päätös perustuu nimenomaan niihin unelmiin, urheilun tarjoamiin tarinoihin sekä uskoon menestyksestä, jotka ovat urheilussa isoja asioita. Meillä on vahva usko niin pelaajiimme kuin muihin seuran ihmisiin. Uskomme, että meillä on unelma ja unelman eteen tehdään ratkaisuja,
urheilujohtaja Mikko Viitanen sanoi.
JYPin pelit jatkuvat tällä viikolla nimenomaan Sportia ja ensimmäisellä karsiutujan paikalla olevaa Jukureita vastaan. Voisi kaiketi sanoa, että viikon teema on tulos tai ulos tai jotain sinnepäin.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Lähde: Jarmo Kekäläinen vetämässä todellisen ässän hihastaan – jymyhankinta vireillä!
- Komea ura jatkuu! Tässä on Juhamatti Aaltosen ensi kauden työpaikka
- Latvian mitalijuhlissa huvittava yksityiskohta! Lähettivät Yhdysvalloille kauniin kuitin
- Paljastus: Teuvo Teräväinen oltiin lähellä kaupata toiseen NHL-seuraan
- Hirmunimiä tulossa! IS: Jokerit tehnyt neljä huimaa värväystä Mestikseen
- Vuoden 2024 MM-kisojen alustavat lohkojaot selvillä! Leijonat suuren haasteen edessä
- Latvia sekosi täysin MM-menestyksestä – maahan julistettiin kansallinen vapaapäivä!
- Tässä ovat MM-turnauksen palkitut pelaajat
- Saksan loistava taistelu ei riittänyt – Kanada on maailmanmestari vuosimallia 2023!
- Latvialaiset menivät täysin sekaisin sensaatiomaisesta pronssista – ex-liigapelaaja: ”Ei ole sanoja”
- Iloinen uutinen! Kanadan maajoukkuelegenda kihloihin joukkuekaverin kanssa
- NHL-toimittaja: Jesse Puljujärvelle käymässä kova kohtalo
- HIFK-pomo Tobias Salmelainen ylistää Leijonien NHL-tähteä: ”Paras pelaaja, jonka oon nähnyt”
- Latvian valmentaja Petteri Nummelin laukoi C Morella: ”Toivottavasti eivät s**tana vihellä enää peliäkään”
- Kaksinkertainen SM-kultapuolustaja Aleksi Elorinne palaa Liigaan – uusi seura selvillä!
- Kaksinkertainen SM-kultapuolustaja vapaille markkinoille – edessä paluu Liigaan?
- Lasse Kukkonen suivaantui C Moren studiossa Kanadan MM-kapteenin tempauksesta: ”Kuin vanhojen autojen kauppias”
- Vuoden 2024 MM-kisojen alustavat lohkojaot selvillä! Leijonat suuren haasteen edessä
- Tämä ei ole aprillipilaa! CHL:ään tulossa kolme erikoista sääntömuutosta
- Niklas Bäckström otti kantaa Leijonien maalivahtien peluutukseen Herätys, Leijonat! -ohjelmassa