Kevin Lankisella uskomaton ottelu NHL:ssä – joukkuekaveri ja luotsi ihmeissään: ”Nyt hän oli ihan poikkeuksellinen”
Nashville Predatorsin Kevin Lankinen venyi NHL:ssä lauantaiyönä käsittämättömään suoritukseen. Preds voitti NY Islandersin 4-1, kiitos peräti 48 torjuntaa ottaneen maailmanmestarin.
Lankinen palkittiin pelin jälkeen itseoikeutetusti sen ykköstähtenä. Torjuntamäärä oli NHL:n nettisivujen mukaan pelaajan uran isoin ottelua kohden.
– Hän oli ylivoimaisesti pelin ykköstähti. Kolmannessa erässä Lankinen seisoi päällään ja selvisimme ripareista sun muista hänen takia. Kevin oli erinomainen ja tärkein pelaaja, Nashvillelle kolmannen maalin niitannut Matt Duchene mietti Predsin kotisivuilla.
Luotsi John Hynesin mukaan Lankinen pelasi yksiselitteisesti todella hyvin. Pelaaja on kuulemma ollut vakaa antaen Nashvillelle saumat olla sellaisessa tilassa, jossa pelejä voi voittaa.
– Nyt hän oli ihan poikkeuksellinen. Kaverilla oli kolmannessa erässä kova panos, mutta Lankinen otti isoja torjuntoja. Hän tekee töitä kovasti, päävalmentaja iloitsi.
Lankinen on torjunut kiekkoja Nashvillessa seitsemässä pelissä prosentein 93,4. Joukkueen ykkösmaalivahti on maailmanmestarin maanmies Juuse Saros, joka on saanut vastuuta 17 ottelussa – prosentit ovat 90,9.
Nashville on omassa divisioonassaan neljäntenä. Kauden 23 koitoksen saldo on 26 pinnaa.
LUE MYÖS:
- Kärpistä tuttu suomalaisvahti uusi seura!
- Sveitsiläisseura kiinnitti Leijonista tutun maalitykin
- Jääkiekon U20 MM-kisat 2026
- Huhut kiihtyvät: onnistuuko Edmonton nappaamaan maalivahtivahvistuksen?
- Aatu Rätyllä huikea ilta NHL:ssä! Teki ruotsalaisvahdin naurunalaiseksi
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa
- ”Valmis pelaaja” – Canadiensin luotsi Martin St. Louis hehkuttaa Oliver Kapasta
- Toronto Maple Leafs on nyt ahdingossa
- Matti Sundelin on kuollut
- Mitä ihmettä? Ruokajournalisti Parker, 35, sai NHL-komennuksen
- MTV: Jokerit kasaa hurjaa jengiä Liigaan!
- Urheilucast: Kärpät nappaamassa toisen Liiga-seuran tähtipuolustajan
- SS: Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Huippuvahvistus – HIFK:n hyökkääjä suuntaa Mestikseen!
- Ismo Lehkoselta raju arvio Liigan yllättäjäjoukkueesta: ”Rupeaa tankit tyhjenemään”
- Leijonien EHT-joukkue julki – Antti Pennaselta raju ratkaisu
- Tappara-hyökkääjä: uusi osoite Liigassa
- Liigaan tähyävä Mestis-seura julkaisi yllätyshankinnan!
- AL: Ilves ryöstöretkellä Liigassa – kaappasi Leijonat-sentterin!
- HIFK:lta vihjaileva päivitys: huippukiinnitys tulossa