Juraj Slafkovskyn maajoukkueluotsilta sivallus TPS:n suuntaan – jäikö suurlupaus pelitavan kahleisiin Liigassa? ”Annoin hänen pelata, annoin hänen ilmaista itseään”

Slovakialaisen hyökkääjälupaus Juraj Slafkovskyn viime kausi oli nappisuoritus kaikilta osin.
Liigassa hän iski TPS:lle 49 pelissä 17 pistettä (7+10) ja kauden päätteeksi pelaaja pääsi juhlimaan hopeaa.
Talven olympiakisat olivat nekin menestys, kun hyökkääjä painoi seitsemään peliin seitsemän maalia voittaen Pekingin turnauksen maali- ja pistepörssin sekä olympiapronssia. Tampereen ja Helsingin MM-jäillä kahdeksassa pelissä syntyi yhdeksän (3+6) pistettä.
Kausi huipentui kesällä NHL:n varaustilaisuuteen, jossa Montreal Canadiens varasi pelaajan ykkösenä.
Slovakian maajoukkueen päävalmentaja Craig Ramsay puhui siitä seikasta, mitä ehkä mainitut tilastotkin puoltavat. Slafkovsky oli parempi maajoukkueessa kuin TPS:ssä – vaikka ei hän Turussakaan missään nimessä huono ollut.
– Juraj pelasi paremmin kansainvälisillä näyttämöillä kuin Liigassa, ja selitys tähän on melko yksinkertainen. Annoin hänen pelata, annoin hänen ilmaista itseään, legendaluotsi sanoi Journal de Montrealin haastattelussa.
– Halusin hänen pysyvän aggressiivisena, luistelevan ja olevan hyvä karvaamisessa – ja hän piti siitä. Suomessa häntä käskettiin pelaamaan trapia, pudottamaan ja katkomaan syöttöjä vastahyökkäyksien käynnistämiseen
– Hän on parempi, kun hänelle ”antaa tilaa”. Ja hän vastaa huutoon tekemällä kovasti töitä.
Slafkovsky tekee tulevalla kaudella töitä Habsin päävalmentaja Martin St. Louisin kanssa.
– Juraj tekee virheitä, mutta hän ja ”Marty” korjaavat ne yhteistuumin. St. Louis ei yritä kahlita häntä, Ramsay tiesi kertoa.
– Valmentajan tulee elää virheiden kanssa ja tehdä töitä niiden korjaamiseksi. En koskaan huutanut Juraj’lle penkin takaa. Annoin palautteen virheestä lempeyden ja positiivisuuden kautta.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- STT: Liiga-puolustaja sai syytteen rahanpesusta
- Suomalaistähdelle uusi sopimus – jatkaa suurseurassa
- KalPa teki maalivahtihankinnan – saapuu paikkaamaan loukkaantumista
- Liiga-jätti Miks Tumanovs vaihtaa seuraa!
- SK: Antti Raannan tilanteesta päivitys
- Yllätysveto: Liiga-floppi kutsuttiin NHL-leirille!
- Yli 400 NHL-ottelun mailataituri löysi uuden seuran!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- NHL:n parhaana palkittu puolustaja: ura ohi
- Kultaleijona ja ex-seura oikeudessa – likaiset yksityiskohdat julki
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?