Tshekkivahtien muuttoliike Liigaan jatkuu! KHL-vahti siirtyy Suomeen: ”Pelannut yhdessä Euroopan suurseuroista”

KalPa on vahvistanut ensi kauden maalivahtiosastoaan. Tshekkivahti Matej Machovsky siirtyy seuraan yksivuotisella sopimuksella.
Machovsky aloitti tämän kauden Riian Dynamon maalilla. Hän pääsi pelaamaan vain kuusi ottelua, joissa hänen torjuntaprosenttinsa oli 83.
Loppukaudeksi Machovsky siirtyi Sparta Prahan maalille. Hän pelasi 19 ottelua torjuntaprosentilla 92.
– Matej on tottunut pelaamaan paljon ja hän on valmis kantamaan vastuuta. Hän on pelannut yhdessä Euroopan suurseuroista monta vuotta ja hän on jo kokenut maalivahti. Olemme tyytyväisiä, että Matej pukee ensi syksynä KalPa-paidan päälleen, KalPan urheilujohtaja Anssi Laine kommentoi.
Liigassa on nähty viime vuosina iso joukko erinomaisia tshekkivahteja. Suomessa on nähty muun muassa Lukas Dostal, Patrik Bartosak, Marek Langhamer ja Nick Malik.
Luetuimmat
- Jaakko Parkkali julkaisi paidattoman kuvan Jesse Puljujärven kanssa – kaksikolle sataa ylistystä: ”Kammotikkarissa”
- Yle: Leo Komarov harkitsee uransa lopettamista – pöydällä myös todellinen yllätyskortti!
- Ilves-hyökkääjä löi jenkeille luun kurkkuun! Pikkuleijonat saalisti avausvoiton
- Jättipaljastus: NHL:n kuumin vapaa agentti solminut pöytälaatikkosopimuksen!
- Täällä kelpaa nauttia kesäpäivistä! Seiska: NHL-tähti Patrik Laine teki miljoonakaupat ökyhuvilasta
- HIFK:n superlupaukselta kohulausunto: saattaa vaihtaa seuraa, jos peliaika jää liian pieneksi
- Lähde: HIFK:n maajoukkuepuolustaja lähtee Suomesta – uusi seura löytyi KHL:stä
- Jesse Puljujärven tilanteesta tipahti raju väite: yksi NHL-seura valmistelee jo treiditarjousta?
- 6-0 – Pikkuleijonille karmea teurastus! ”Rehellisesti sanoen, ottelun edetessä aloimme lipsumaan yhteisistä tavoista pelata”
- Nuorten MM-kisoihin valmistuvalle joukkueelle surkeita uutisia – NHL-huippulupaus jää sivuun