Tshekkimedia: Näin Kari Jalonen suhtautui kohussa olevan Tshekin Itävalta-tappioon – toimia arvosteltiin rajusti: ”Antoi lausuntoja, jotka eivät täsmänneet nähdyn kanssa”
HELSINKI/TAMPERE. Suomalaisluotsi Kari Jalosen valmentaman Tshekin koneet ovat sakanneet kevään harjoituspelien iskukykyyn nähden yllättävänkin pahasti jääkiekon MM-turnauksessa.
Maa kyllä voitti avauspelissä Iso-Britannian 5-1, mutta sitten Ruotsi oli parempi luvuin 5-3 ja perään Itävalta järjesti jättimäisen sensaation voitettuaan voittomaalikisassa 2-1.
MM-kisoihin takaportin kautta, Venäjän ja Valko-Venäjän tilalle yhdessä Ranskan kanssa päässyt lilliputti oli tappiolla viimeiselle minuutille asti. Sitten se löi pelin 1-1:een pelattuaan ilman maalivahtia.
Murheet ”kruunasi” Anaheim Ducksin Dominik Simonin kohtalo. Tietojen mukaan terve pelaaja otti ja lähti Helsingistä kotimatkalle. Kyseessä on tshekkiläismedioiden mukaan jonkinlainen yhteenotto Filip Hronekin kanssa.
Tshekin johtoportaaseen kuuluva Petr Nedved ei suostunut kommentoimaan hässäkkää mitenkään tshekkiläisten medioiden mukaan.
Jalonen sai rapaa
Tshekissä siis kuohuu – niin kaukalon kuin kaukalon ulkopuolisten asioiden takia. Maan eräs media, Idnes nimeltään kirjoitti yhdestä hämmästyksen aiheesta. Jalonen ei kuulemma tämän lähteen mukaan näyttänyt harmitusta, tai kritisoinut omiaan Itävalta-tappion jälkeen. – Mitään tuollaista ei tapahtunut. Hän antoi lausuntoja, jotka eivät täsmänneet Tampereen katsomosta nähdyn kanssa, lähde väitti. Suomalaisen kommenttien mukaan Tshekki-leirissä kuulemma pyritään pysymään positiivisina, kun tuo yksikin piste voi olla siivittämässä joukkueen puolivälieriin. Pisteestä jonkinlainen ilakoiminen oli kyseisen median mukaan kuulemma yllättävää. – Uskoakseni huutaminen ei saa ketään pelaamaan paremmin. En huuda, Jalonen oli sanonut median mukaan. Lehti vastasi tähän näin: – Katsomosta tarkkailtuna jään tapahtumat muistuttivat turhan usein kaartelua ilman liekkiä tai yhtään merkkiä yrittämisestä. Tshekki oli lohkossaan ennen keskiviikkoa – jolloin tämä juttu on kirjoitettu – neljäntenä. Itävalta ja Latvia kyttäsivät pisteen ja Norja kahden pinnan päässä. Jalosen ryhmän osalta turnaus jatkuu torstaina kello 20.20 Latviaa vastaan eräänlaisessa kuolemanottelussa. NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jättikaappaus – Jokerit näytti hauista siirtomarkkinoilla: ”Yksi Liigan parhaimmista”
- Historiallinen paljastus NHL:ssä – pinkki pelipaita tulossa, katso kuva!
- Tilanne muuttui dramaattisesti – tässä Leijonien mahdolliset MM-puolivälierän vastustajat!
- Nyt hereillä! Leijonat-hyökkääjä listasi Sveitsin suurimmat tähdet: ”Ihan NHL-tasoa”
- Jukka Jalosen työlle tyly päätös – nämä maat putoavat MM-kisoista
- Kärpät menettää tähtipelaajansa – Aku Räty solmi NHL-sopimuksen!
- Norja ylsi hurjaan temppuun MM-kisoissa – Tre Kronor ajettiin tiukkaan paikkaan
- Oliver Kapanen: tyly kohtalo NHL:ssä!
- Antti Pennanen avasi loukkaantuneen NHL-miehen tilannetta: ”Todennäköisemmin…”
- Ilveksen luottopelaajalle riitti: sopimus revitty – UC: Siirtyy KooKoon riveihin
- Nyt se on varmaa: ensimmäinen maa ulos MM-kisoista
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- KooKoo pisti tuulemaan: neljä kärkimiestä ulos – muut Liiga-seurat heti apajilla!
- Entinen TPS-puolustaja: ura ohi – uusi työ löytyi välittömästi
- KalPa: viisi pelaajasopimusta julki – kaappasi pakkilupauksen Tapparasta!
- Pohjois-Amerikasta löytyi uusi ase – 193-senttinen maalipyssy siirtyy Liigaan!
- Tre Kronor romahti! Shokkitappio sysäämässä Ruotsin ulos MM-puolivälieristä
- Ilveksen entinen MM-puolustaja: ura ohi!
- Nyt kajahti surkea päivitys Cale Makarista
- Ilveksen luottopelaajalle riitti: sopimus revitty – UC: Siirtyy KooKoon riveihin