Tapparan ulkomaalaistähti innostui joukkuekaverinsa ensimmäisestä MM-maalista – kehui tyylikkäästi suomeksi: ”Onneksi olkoon”

HELSINKI. Tapparan Suomen mestari Charles Bertrand saapui jääkiekon MM-kisamedian eteen maanantaina leuka pystyssä, vaikka tämän joukkue oli ottanut juuri käkättimeen Saksalta luvuin 2-3.
Ranskan voitto suomalaisluotsi Toni Söderholmin valmentamasta Saksasta ei olisi ollut vääryys, eikä se siksi toiseksi ollut edes kaukana.
– Kolmannen erän he aloittivat paremmin kuin me, Bertrand sanoo englanniksi osuen naulan kantaan.
Leonhard Pföderl nakkasi 2-3-maalin päätöserän alussa.
Sitten tämän jutun kirjoittaja kysyy, että ”kokeillaanko suomeksi?”
– Voin yrittää, Tappara-tähti hymyilee.
Lähdetään liikkeelle Suomi-aiheella, eli miltä se pelaaminen Suomessa maistuu?
– Totta kai hyvä fiilis, mä asun parin tunnin päässä, MM-kisoissa toistaiseksi yhden syöttöpisteen saalistanut tamperelaisen Tapparan pelaaja maalailee.
Se syöttöpiste tuli juurikin Saksa-pelissä, jääkiekkoliigasta tuttujen miesten toimesta. KalPan Hugo Gallet osui Bertrandin ja aikoinaan Sportissa sekä Lukossa pelanneen Valentin Claireauxin kunnostautuessa syöttäjinä.
– Claireaux antoi mulle kiekkoa, Hugo meni maalille. Onneksi olkoon Hugolle, se oli hänelle eka maali MM-kisoissa. I’m not sure, but I think, Tappara-pelaaja veistelee kahdella kielellä.
Veistely muuten osui oikeaan!
Bertrand on pelannut Suomessa kaudesta 2009-10 lähtien tultuaan tuolloin Lukon A-junioreihin. Hän on ollut siitä lähtien Suomessa koko ajan kauden 2013-14 Ruotsin visiittiä huomioimatta. Sesonki 2018-19 meni KHL:ssä ja NL:ssa.
Ranskan Ligue Magnus ei luultavasti tarjoaisi Bertrandille haastetta, siis tämän tekstin kirjoittajan arvioiden mukaan. Silti pariisilaisen kotimaan sarja on ottanut steppejä eteenpäin.
– Se menee paremmaksi joka vuosi. Siellä on hyviä nuoria pelaajia, ranskalainen kuvailee taas suomeksi.
Ranska nousi Tampereen ja Helsingin turnaukseen takaportin kautta, kun Kansainvälinen Jääkiekkoliitto IIHF sulki Venäjän ja Valko-Venäjän pois turnauksesta.
Voisi kuvitella, että Ranskalle tärkein tavoite on sarjapaikan säilyttäminen. Maa ei kuulu edes pudotuspelisuosikkeihin.
– No, katotaan. Yksi peli kerrallaan. Jokainen peli on meille iso taistelu.
Ranska on Helsingin A-lohkossa maanantain jälkeen viidentenä kolmessa pinnassa. Turnaus on niin nuori, että tie voi viedä mihin vain ainakin pisteiden valossa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- Kolmen Stanley Cupin veteraani päätti uransa – nyt häntä houkutellaan takaisin NHL:ään!
- Suomalaishyökkääjän sopimus purettiin armeijan takia – sveitsiläisseura löysi paikkaajan
- NHL-hyökkääjä lopettaa pelaajauransa 28 vuoden iässä: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari iskettiin siirtolistalle – uusi joukkue selvisi
- Mikko Kousa vaihtaa seuraa Liigassa: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Leijonien MM-hyökkääjä palaa Liigaan!
- Nikolaj Ehlersin uusi NHL-seura selvisi!
- St. Louis Blues värväsi uuden vahvistuksen – 25 maalin mies haaviin
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!