Liigan pudotuspelien ulkopuolelle tällä kaudella jäänyt JYP julkisti keskiviikkona uuden kolmivuotissuunnitelmansa seuran palauttamiseksi takaisin kärkikahinoihin.

JYP nostaa ensi kaudelle pelaajabudjettiaan, minkä lisäksi seuran tavoite on tuoda seuraan entisiä JYP-taustaisia pelaajia maailmalta. Seuran kolme kehityskohdetta ovat urheilumenestys, markkinoinnin ja myynnin nykyaikaistaminen sekä olosuhteiden parantaminen.

Samalla sai vahvistuksen myös JYPin ensi kauden valmennus. Seuran uudeksi päävalmentajaksi siirtyy Jukka Rautakorpi, joka saa apuvalmentajakseen Ville Niemisen. Kaksikon sopimukset ovat pituudeltaan kolmivuotisia.

Tapparaa vuosikaudet valmentanut Rautakorpi toimi kaksi viime kautta kirvesrintojen urheilutoimenjohtajana. Rautakorpi aloitti valmennusuransa Jyväskylässä, sillä mies toimi JYPin apuvalmentajana kaudella 1994–95 ennen siirtymistään Tapparaan.

Apuvalmentajaksi saapuva Nieminen on valmentanut viimeksi Ruotsin divariseura MODO:ta. Nieminen sai lähtöpassit seurasta vuoden 2020 marraskuussa.

LUE MYÖS: JYPin ensimmäinen tähtihankinta selvillä – tässä on jyväskyläläisseuran uusi ykkösmaalivahti