JYPin urheilujohtaja ampui alas Brad Lambertia koskeneet siirtohuhut: ”Ei ole ollut tällaista keskustelua”
Kuva: Taneli Niinimäki
JYPin 17-vuotias superlupaus Brad Lambert ei ole saanut kaudelleen toivotunlaista starttia. Kauden ensimmäiseen 15 otteluun nuorukaisella on kasassa vasta tehot 1+3.
Syksyn aikana kohua on myöskin herättänyt muun muassa Lambertin keskisormen näyttäminen Ässien vaihtoaitioon sekä nuorukaisen jääminen ulos Nuorten Leijonien varsinaisesta leiriryhmästä.
Kauden aikana on ollut käynnissä jopa spekulaatioita siitä, että Lambert olisi siirtymässä muualle JYPistä. Huhuja on ollut sekä siirrosta johonkin toiseen Liiga-seuraan että Pohjois-Amerikan juniorisarjaan.
– Brad Lambert on herättänyt aika paljon kiinnostusta viimeisten vuosien aikana ja varmaan tulee herättämään kiinnostusta jatkossakin, JYPin urheilujohtaja Mikko Viitanen kommentoi C Moren haastattelussa.
Viitanen nosti esille myös valtaisan mediaryöpytyksen, jonka Lambert on saanut osakseen viime aikoina. Vaikka Lambert on ammattilaisurheilija, iältään hän on kuitenkin vielä lapsi.
– Bradin kohdalla, niin kuin kaikkien muidenkin pelaajien kohdalla, tilanne on se, että jos sä haluat olla JYPissä niin sä oot JYPissä ja jos et halua olla täällä niin silloin et myöskään ole täällä, se on aika yksinkertaista, Viitanen jatkoi.
Tämän jälkeen Viitanen kumosi käytännössä kaikki siirtohuhut, joita on mediassa levinnyt tämän syksyn aikana.
– Bradin kanssa meillä ei ole ollut tällaista keskustelua, että hän olisi ollut lähdössä pois. Se on ollut enemmänkin sitten syystä tai toisesta jonkinnäköistä spekulaatiota, mikä tietysti on ymmärrettävää, koska pelaaja kiehtoo. Uskomaton nuori superlupaus, jolla on ollut vähän vaikeaa tänä vuonna ja ei ole homma lähtenyt ihan lentoon. Siitä saadaan nopeasti vedettyä otsikoita.
Lambert pelaa parhaillaan toista kauttaan JYPin riveissä. Näitä edeltävä kausi sujui HIFK:ssa ja sitä edeltävät kaksi puolestaan Pelicansissa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lähde: KHL-seura virittelee hankintaa Dallasista – yli 400 NHL-ottelun mies tähtäimessä
- Suomi mukaan uuteen 3vs3-turnaukseen – tässä joukkue!
- Huippu-uutinen – Liigan superlupaus teki NHL-sopimuksen!
- Winnipeg löi 30 miljoonaa dollaria pöytään – NHL-taiturille roima palkankorotus!
- Peter Quenneville: uusi seura!
- Rasmus Ristolaisen seurassa jysähti – NHL-tähti löi hurjalla tavalla rahoiksi
- NHL:ssä lyötiin nimet paperiin – Tappara-pelaajalle miljoonadiili!
- Jättiratkaisu NHL:ssä – seuralegenda sivuun
- Yksi NHL:n kovimmista vapaista agenteista löysi uuden seuran
- Nyt tuli lähtö – Jokerien NHL-lupaus suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Aleksander Barkov muutti Jaromir Jagrin uran – ”Antoi minulle kolme lisävuotta NHL:ssä”
- Neuvottelut käynnissä – Rasmus Ristolaisesta kova NHL-huhu
- Mikko Rantasen Dallasissa tapahtuu – yllättävä NHL-seura haluaa maalitykin
- Ryan Lasch: uusi seura selvillä!
- Nyt väläytellään hurjaa ratkaisua – Patrik Laine NHL-supertähden rinnalle?
- Tapparan mestarihyökkääjä: uusi seura!
- SHL-maalivahti siirtyy Liigaan – tässä uusi osoite!
- Jarmo Kekäläinen teki kovan päätöksen – Buffalo sai haluamansa
- Liigasta tuttu tähtipuolustaja lähtee pitkäaikaisesta seurastaan – huhut vievät Jokereihin!
- HIFK:n hankinta jäi flopiksi – uusi seura löytyi