Myrskyvaroitus yllättävästä suunnasta! MM-jääkiekossa käsittämätön kummajainen: ”Tuo oli luultavasti paras joukkue, jota vastaan he ovat pelanneet pitkään aikaan”
Jääkiekon MM-kisojen ensimmäinen viikonloppu piti sisällään uskomattomia juttuja: Kanada, Ruotsi ja Tshekki nollakerholaisina, Kazakstanilla kaksi voittoa, joista toinen Suomesta…
Ja sunnuntai senkuin jatkoi vain ihmeellisyyksiä. Latvian kilpailuiden alun yksi käsittämättömimmistä tapauksista nähtiin jalkapallonumeroihin 0-1 päättyneessä Tanska-Sveitsi-pelissä, jossa ensiksi mainitulla jäi kudit ehkä ihan pikkuisen piippuun.
Juutit laukoivat ottelussa maalia päin neljä kertaa. Neljä kertaa! Kudit kirjattiin pöytäkirjaan eräkohtaisesti mallia 2+1+1 ja samalla tavalla listattiin tilastoihin siis sveitsiläisvahti Reto Berran torjunnat erä erältä.
– Pelasimme erittäin hyvän puolustuspelin, sveitsiläisluotsi Patrick Fischer kuittasi Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla.
Voitto nosti Sveitsin lohko A:n jaetulle kärkipaikalle yhdessä muiden kuuden pisteen maiden, eli Venäjän ja Slovakian kanssa. Tanska jakaa nelossijaa kolmessa pisteessä Valko-Venäjän kanssa.
– Sveitsiläiset olivat todella, todella hyviä. Siis he olivat todella nopeita ja tekivät meidän jutut vaikeiksi. En meinaa sanoa, että me pelasimme huonosti, mutta joskus on vain nostettava hattua toiselle, Tanskan luotsi Heinz Ehlers kehui.
Kun Sveitsi kaatoi MM-avauksessaan Tsekin 5-2, on maa antanut kaikille kovan myrskyvaroituksen.
– Olen tyytyväinen jätkiemme työmoraaliin. Pelin jälkeen sanoin kundeille, että tuo oli luultavasti paras joukkue, jota vastaan he ovat pelanneet pitkään, pitkään aikaan, tanskalaisvalmentaja jatkoi.
Lohko on menossa todella mielenkiintoiseksi, sillä nollakerholaisina kahden pelatun ottelun jälkeen ovat heikon Iso-Britannian lisäksi Ruotsi ja Tshekki – maat, jotka kaiken kruunuksi kohtaavat esimerkiksi vielä toisensa.
MM-kisojen 4. pelipäivä, maanantai:
Slovakia-Venäjä klo 16.15
Latvia-Italia klo 16.15
Tshekki-V-Venäjä klo 20.15
Saksa-Kanada klo 20.15
- Liigassa muhii valmentajapommi – neljä seuraa huippunimen perässä
- SaiPan maalipyssylle yllättävä pikakomennus EHT:lle – askissa jo tänään
- IIHF selvittää nyt Venäjän MM-paluuta – Suomen Jääkiekkoliitto varoitti seurauksista
- IIHF: Venäjän liittolaisella ei asiaa MM-kisoihin
- Liiga-seuran ulkomaalaisvahvistus oli täysi floppi – nyt tuli lähtö!
- Leijonien kokoonpano julki – tässä ketjussa Daniel Mäkiaho debytoi!
- Podcast: Antti Pennanen kertoi palkkansa – tällaisia summia Leijonissa maksetaan
- Liigan hännillä tapahtuu – jenkkipistemies vahvistaa hyökkäystä!
- Lukko iski jälleen – NHL-lupaus toisesta Liiga-seurasta!
- Pekka Jormakan kohtalo ratkesi!
- Lukko iski jälleen – NHL-lupaus toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien kokoonpano julki – tässä ketjussa Daniel Mäkiaho debytoi!
- Urheilucast: Tappara hävisi kilpailun tähtilaiturista! Toinen Liiga-seura vei voiton
- Podcast: Antti Pennanen kertoi palkkansa – tällaisia summia Leijonissa maksetaan
- Liiga-seuran ulkomaalaisvahvistus oli täysi floppi – nyt tuli lähtö!
- Urheilucast: Minnesotan NHL-lupaus siirtyy Suomeen – tässä on seura
- Petteri Lindbohm jätti TPS:n – paljastaa nyt seurasiirtonsa syyn: ”Saattaa olla Euroopan paras”
- Liigan hännillä tapahtuu – jenkkipistemies vahvistaa hyökkäystä!
- Urheilucast: Florida teki jättitarjouksen NHL-megatähdestä – sitten Anton Lundell sai tylyn viestin
- IIHF: Venäjän liittolaisella ei asiaa MM-kisoihin