HPK:n ja SaiPan liigakohtaamisessa ihmeellinen yksityiskohta – tämä fakta kertoo Kerhon tilasta karua kieltä: ”Alku oli aika shokki”

Liigan HPK-SaiPa-ottelussa nähtiin maanantaina kummallinen tapaus, joka todisti isäntäjoukkueen suuret vaikeudet todeksi ainakin osaksi. Ottelu päättyi 1-4, joka ei toki ollut sensaatio.
Se sen sijaan oli, että SaiPan neljästä maalista peräti kolmeen ei merkattu syöttäjiä. Kauden pistetilinsä avannut vieraiden Micke Saari oli ainoa, joka nousi vierailta syötöille.
Osumista Joni Nikon 0-1-maali syntyi Kerhon tähtivahti Emil Larmin käsittämättömän sekoilun jälkeen, kun hän passasi kiekon suoraan nuorten maailmanmestarihyökkääjän hanskaan.
Nikon seuraavassa maalissa, johon Saari saalisti syöttöpisteen, epäonnen soturi oli nuori pakki Atso Lehtinen. Hänen avauksensa tyssäsi maalin takana Saaren lapaan, joka tarjosi pikkumustan Nikolle Larmin naaman eteen.
Kaksi viimeistä maalia SaiPa toki iski tyhjiin HPK:n hakiessa kavennusta, mutta näissäkin Kerho pupelsi urakalla. Ensinnäkin Larmin vaihtoon tuleminen ajoitettiin niin väärin kuin sen voi ajoittaa. Lisäksi kahteen tyhjään maaliin syntyneitä takaiskuja edeltäneet ajat olivat liigajumbolta enemmän päätöntä ja mielikuvituksetonta puskemista kuin minkäänlaista ylivoimapaineistamista.
Näet maalikoosteen Liigan sivuilta täältä.
– Alku oli aika shokki, tehtiin välittömästi viidessä minuutissa peli meille mahdollisimman vaikeaksi. Toisessa erässä meni flipperikiekoksi, nöyryys ja selkeys jäi pelaamisesta. Pelin suunta meni huonompaan jatkuvasti, viimeisessä erässä ei saatu kiriä, Kerhon päävalmentaja Matti Tiilikainen tiivisti epäkohdat Liigan nettisivuilla julkaistussa lehdistötilaisuudessa.
Hallitseva Suomen mestari HPK on sarjan hännillä, kun 20 pelistä se on kerännyt vain 16 pinnaa. Ero viimeiseen pudotuspelipaikkaan on jo 11 pistettä. SaiPa on ensimmäisellä karsiutujan paikalla, kolmen pisteen päässä kymppisijan Ässistä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Olli Jokisen HIFK syvissä vesissä – kylmää kyytiä jälleen!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- HS: Liiga-seura jätti kertomatta oleellisen – tähtihankinta saattaa lähteä yllättäen!
- HIFK:n lauantain kokoonpanossa karu tilanne
- Ukko-Pekka Luukkosesta kajahti huonoja uutisia
- Oho! NHL-toimittajalta herkullinen spekulaatio ennätysdiilistä kieltäytyneestä Kirill Kaprizovista
- Raipen SaiPan maalivahdilta karmea moka
- Lähes 300 NHL-ottelua pelannut Kanadan MM-kultapelaaja SM-liigaan!
- Marc-André Fleury lopettaakin uransa Pittsburghissa
- Tappara-kolossi hakee NHL-sopimusta
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Kahden seuran dominointia! Tässä ovat Liigan TOP 5 -puolustajat
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Kovin tutkapari löytyy Savosta! Tässä ovat Liigan TOP 5 -hyökkääjät
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Käsittämätön taso! Tässä ovat Liigan TOP 5 -maalivahdit
- Liigan kausiennakko – sijat 8-5: Päättyykö vuosikausien korpivaellus viimein?
- Kärpät-vahti: uusi seura!
- Lähde: Ruotsalaishyökkääjä siirtyy Liigaan – iski 113 pistettä junnusarjassa