Anton Lundellin häikäisevä iltapuhde sai HIFK:n joukkuekaverin maireaksi – antoi mahtavan ennustuksen suurlupauksesta
Kuva: Taneli Niinimäki
HIFK:n NHL-varaus Anton Lundell pisti keskiviikkona hyrskyn myrskyn, kun helsinkiläiset tuhosivat Jukurit kotikaukalossaan luvuin 11-1.
Tehot 2+4=6 iskenyt hyökkääjä sivusi 2000-luvun korkeinta pistemäärää yhdessä ottelussa. Ennen häntä samaan on viimeisten 20 vuoden aikana yltänyt viisi pelaajaa – viimeksi HIFK:n Lennart Petrell lähes yhdeksän vuotta sitten.
Lundellin vire huomioitiin NHL:ssä, mutta myös Ruotsissa pelaajan temppu on nostettu esiin. Florida Panthersin ykköskierroksen 12. varauksen joukkuekaveri Johan Motin pisti tiskiin pelaajasta kovaa kommenttia Aftonbladetin mukaan.
– Siinä on seuraava suomalainen tähti, uskon ehdottomasti näin. Hän on erittäin älykäs ja taitava, ja hän tekee töitä kovasti. Hän voi olla todella hyvä, HIFK:lle tällä kaudella 16 pelissä tehot 1+3=4 (+7) ruotsalaispakki arveli.
Suurlupauksen liekehdinnän arvoa nostaa se fakta, että HIFK oli Jukureita vastaan pahasti siipirikkoinen. Joukkue oli matkassa repaleisella kokoonpanolla, kun sivussa oli peräti 14 ukkoa.
– Saimme hädin tuskin joukkueen kokoon, ja meidän piti kutsua junioreita mukaan. Emme heti ajatelleet, että tässä pelissä kävisi näin. Kaikki kudit menivät sisään. Se oli hyvin erikoista, Motin kummasteli.
Lundell oli Liigan pistepörssissä keskiviikon pelien jälkeen jo kolmantena saldolla 11+8=19 (+9).
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NHL-fiasko! Dallas Starsin suomalaistähdet kesälomille
- Leijonat taipui avauksessa – Tshekki iski kylmän suihkun EHT-turnauksessa
- Liigan pronssipelissä murskalukemat – SaiPa kylvetti Ilveksen
- Kultaleijona Oliwer Kaski: uusi seura
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- Leijonat-puolustaja Peetro Seppälä palaa Liigaan – ”EHT-tason pelaaja”
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- JYPistä potkut saanut päävalmentaja: uusi työ!
- HPK: maajoukkuepuolustajan sopimus purettu!
- Liigan pudotuspeliennakko – Tappara & KooKoo: Rysähtääkö finaalisarjassa kaikkien aikojen sensaatio?
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Jokereille iso takaisku? Lähde: Tähtivahvistus löytänyt toisen työpaikan
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- Liigan supertähti Simon Hjalmarsson: uusi seura