NHL-joukkueesta lähtenyt GM sai saavillisen rapaa niskaan: ”Omistajien luoma tilanne teki jatkamisen mahdottomaksi – tarkempi selitys voi olla tarpeellinen”
GM John Chaykan ja Arizona Coyotesin tiet erkanivat, seura tiedotti kotisivuillaan.
– Seura katsoo nyt eteenpäin ja se on nimennyt väliaikaiseksi GM:ksi Steve Sullivanin. Hänellä on koko organisaation täysi tuki, mukaan luettuna joukkueen omistajat, johto, pelaajat ja valmentajat.
– Coyotes ei kommentoi asiaa enempää, koska se keskittyy Stanley Cup -kamppailuun.
Arizona latasi Chaykan lähdöstä tämän niskaan rapaa ja urakalla NHL:n verkkosivuilla. Joukkueessa ei oltu 31-vuotiaan Chaykan lähdöstä innoissaan, sillä liigan nuorimmalla GM:llä olisi ollut sopimustaan jäljellä vielä neljä vuotta.
Seura kertoi pettyneensä toiminnan lisäksi ajoituksesta – Coyotes on juuri aloittamassa NHL:n pudotuspeliurakkansa Edmontonissa Nashville Predatorsia vastaan.
Tekstissä harmiteltiin sitä, että Chayka jätti kilpailukykyisen joukkueen, omistautuneen henkilökunnan ja NHL:n parhaat fanit.
Sportsnetin sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedmanin mukaan taustalla olisi ollut Chaykan saama muu työtarjous. Kyseessä ei olisi kuitenkaan ollut hänen lähteensä perusteella toisen NHL-joukkueen GM:n tehtävä.
– Omistajien luoma tilanne teki jatkamisen mahdottomaksi – ikävä kyllä. Muuta en aio sanoa, mutta tarkempi selitys voi olla tarpeellinen joskus lähitulevaisuudessa.
Vasta 31-vuotias Chayka toimi seuran GM:nä kaudesta 2016-17 lähtien. Ennen sitä hän toimi vara-GM:n paikalla.
LUE MYÖS:
Tiet erkanevat – 31-vuotias GM lähtee seuran peräsimestä kesken sopimuskauden
Hurricanes sai pidettyä kiinni Sebastian Ahosta – se osoittautui suureksi iloksi: ”On pystynyt lunastamaan odotukset – ollut todellinen johtotähti”
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tämä ei lupaa hyvää: Oliver Kapasesta surkea havainto
- Vezina-finalistit julki: NHL:n paras maalivahti löytyy tästä kolmikosta
- Leijonat-hyökkääjä palaa Liigaan – TPS nappasi riveihinsä
- TPS hankki kovan paluumuuttajan – haaviin tuore pistepörssivoittaja!
- Lukko värväsi toisen Liiga-seuran varakapteenin
- Se oli siinä – Liigan kulttipelaaja teki kovan päätöksen!
- Pikkuleijonien mitalihaaveet murskaksi – karvas tappio MM-puolivälierässä
- Ilves-tähti katosi yllättäen kesken pudotuspelien – AL: nyt selvisi totuus
- Nyt se on varmaa: Liigan supertähti siirtyy Jokereihin!
- Hannes Hyvönen: Liiga-seura vaihtuu!
- UC: Jokerit rysäytti jättihankinnan – nyt tuli karu tieto
- IL: Raimo Helmisen SaiPa jysäytti hurjan kaappauksen – ”Kovemmat meriitit kuin Maxime Fortierilla”
- Jokerit räväytti: 15 pelaajakiinnitystä julki!
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Eero Teräväinen: iso Liiga-huhu!
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- IL: HIFK kävi ryöstöretkellä Liigan välieräjoukkueessa – Olli Jokisella selvä teema
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- HPK rysäytti: Tiskiin 10 pelaajasopimusta – neljä uutta hankintaa