Kaapo Kakon seurakavereille luvassa muhkea palkankorotus – ”Yhteensä jopa 10 miljoonaa dollaria”

© Kuva: Getty Images

Vuosi sitten uudelleenrakennusta käynnistelleen New York Rangersin johtoportaalla on kauden päätyttyä jälleen ison mietinnän paikka seuran tulevaisuuden kurssia suunniteltaessa.

Manhattanilaisseuran kuluvan kauden läpimurtopelaajista viimeistä sopimuskauttaan pelaava, runkosarjan kolmanneksi paras pistelinko Ryan Strome sekä huippukauden puolustuksessa pelannut Tony DeAngelo tulevat saamaan jatkossa tuntuvat korotukset nykyisiin palkkoihinsa.

26-vuotias Strome iski tämän kauden 70 pelissä uransa parhaat tehot 17+41=58. DeAngelo tälläsi pakin paikalta 68 peliin hurjat 53 (15+38) tehopistettä. Seuran sisäpiiritoimittaja, USA Todayn Vincent Mercogliano uskookin kaksikon hakevan yhteensä jopa 10 miljoonan dollarin vuosipalkkoja seuraaviin sopimuksiinsa.

– Uskoin aiemmin molempien saavan jatkossa karkeasti viisi miljoonaa dollaria vuodesta. Stromen oltua joukkueen kolmanneksi paras pistemies ja DeAngelon sijoituttua koko liigan puolustajien pistepörssin neloseksi, he saattaisivat pyytää jopa tätä enemmän, Mercogliano uskoo.

Koronaviruksen vaikutus palkkakattoon saattaa kuitenkin kääntyä tässä suhteessa Rangersin eduksi.

– Johtuen palkkakaton jäämisestä ennalleen mahdollisuudet välimiesneuvotteluun kasvavat. Joko asiat menevät näin pitkälle, tai sitten molemmat suostuvat ottamaan pienemmän vuosipalkan taatakseen pidemmän sopimuksen, jolloin Rangers saisi heidät arviolta noin neljän miljoonan vuosipalkoilla, toimittaja uskoo.

Strome kuittasi tästä kaudesta 3,1 miljoonaa dollaria. 24-vuotias DeAngelo puolestaan solmi vuosi sitten vuoden ja vain 925 000 dollarin arvoisen jatkosopimuksen.


Barcelona voittaa Napolin – nappaa JÄTTIKERROIN 50.00!

1. Avaa pelitili Betssonille.
2. Talleta 10-100€ – saat talletuksesi tuplana.
3. Saat nyt jättikertoimen 50.00 Barcelonan voitolle Napolista.