Podcast: Pekka Rinteeltä tiukka kannanotto NHL:n jatkamiseen: ”Minua ei haittaisi, jos päätettäisiin, että tämä kausi oli tässä”
Nashville Predatorsin maalivahti Pekka Rinne toivoisi, että NHL:n jatkumisen suhteen saataisiin päätöksiä tehtyä, vaikka koronaviruksen aiheuttama uusi maailmantilanne onkin haastava. Rinne kertoo Suplan Stanley Cup classics -podcastissa olevansa valmis jopa kauden lopettamiseen.
– Ykkösjuttu on, että mentäisiin terveys edellä. Pelaajat toki ovat eri tilanteissa. Itse olen urani ehtoopuolella ja ajattelen asioista eri tavalla kuin joku nuori jätkä, joka on ensimmäistä tai toista vuotta liigassa. Toivoisin, että tulisi jonkinlainen päätös. Minua ei haittaisi, jos päätettäisiin, että tämä kausi oli tässä ja sitten vaikka viivästytettäisiin seuraavaa kautta, kunhan saataisiin pelattua täysi kausi, Rinne sanoo.
Kokenut ja arvostettu torjuja tiedostaa toki, ettei kauden lopettaminen kesken olisi NHL:lle ja seuroille missään tapauksessa kevyt asia.
– Ymmärrän myös sen, että kyseessä on niin isot rahat, että NHL ja pelaajayhdistys tekevät kaikkensa, että tämä kausi päästäisiin pelaamaan. Siltä tämä näyttää, että jollain aikataululla jatketaan, on se sitten heinä-elokuu kun päästäisiin takaisin ja elo-syyskuu pelattaisiin. Seuraava kausi alkaisi sitten joulu- tai tammikuussa. Samaa kuulemme, mitä mediassa on. Aika vähän tulee pelaajille tietoa. Minkäänlaista faktaa ei ole lyödä pöytään. Sitä haluaisi kuulla jonkinlaisen päätöksen. Epätietoisuus tuntuu raskaalta. Treenaamme ja valmistaudumme siihen, että pelit jatkuvat, mutta sitten taas toisaalta perheenä haluaisimme myös tulla Suomeen käymään kesäksi ja pitää normaalirytmiä päällä. Tämä on muuttanut paljon asioita ja yritämme totuttautua meininkiin.
Rinne jäi odottamaan maailman paluuta normaaliksi Pohjois-Amerikkaan, eikä palannut monen muun eurooppalaispelaajan tavoin kotimaahansa.
– Isoin juttu on tämä epätietoisuus. Heti alusta asti on pyöritelty eri vaihtoehtoja, millä aikataululla päästään palaamaan. Yksi asia oli myös Nashville kaupunki ja ilmasto. Täällä on tähän aikaan vuodesta täysi kesä. Meillä on talo täällä ja elämä puolittain täällä. Oli hyvä vaihtoehto jäädä. Toivottavasti päästäisiin käymään myös Suomeen, hän sanoo.
NHL:n ollessa tauolla Viasat tarjoilee liigan kohokohtia menneiltä kausilta.
Rinteen pitkä haastattelu on kuunneltavissa Suplassa.
LUE MYÖS:
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Suomalaisesta NHL-lupauksesta kantautui ikävä tieto
- Chris Kreider: uusi joukkue NHL:stä!
- Sami Nikusta jysähti yllättävä siirtohuhu – salainen tapaaminen uuden seuran kanssa
- NHL:stä kajahti iso sopimusuutinen – tähtikapteenille rahakas jatkodiili
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Suomalaistähti tekee odotetun paluun SHL:ssä – 225 päivän piina päättyy
- Liiga-viikon topit ja flopit: ovatko Jokerit ja HIFK putoamisvaarassa?
- Kiekkoseuralta lohduton ilmoitus: ”Valitettavasti taloudellista ratkaisua ei ole löytynyt”
- Detroit rikkoi viimein hiljaisuuden Dylan Larkinin suhteen – seuralta kova toimenpide
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!