Suurta urheilukulttuuria: HIFK:n ja KooKoon pelaajilta upea ele uransa päättävälle tuomarilegenda Jari Levoselle
Kuva: Juha Tamminen
Tiistai-illan KooKoo-HIFK-ottelun jälkeen nähtiin Kouvolassa hieno ja harvinainen hetki, kun molempien joukkueiden pelaajat kerääntyivät jonoksi ja kävivät halaamassa, sekä hyvästelemässä uransa torstaina päättävän päätuomari Jari Levosen.
Tiistain ottelu oli Levosen komean uran viimeistä edellinen ja viimeinen Kouvolassa, jossa yleisö osoitti kunniakierroksen kaukalossa tehneelle oikeudenjakajalle raivoisasti suosiotaan.
Tiistain kamppailun jälkeen 978 ottelua kotimaisessa pääsarjassa tuominneen Levosen viimeinen ottelu on torstaina pelattava Ässät-TPS-kamppailu.
Tapahtumasta ei myöskään tunteita puuttune, sillä ennen raitapaidan päälleen laittamista Levonen muistetaan pelaajauraltaan porilaisjoukkueen tulisieluisena ikitaistelijana.
Levonen nousi tuomarina todelliseksi legendaksi. Hän on voittanut seitsemästi sarjan parhaalle tuomarille jaettavan Unto Wiitala -palkinnon.
Vielä suurempi tunnustus on tullut Liiga-pelaajilta, jotka ovat valinneet Kultainen pilli –äänestyksessä hänet sarjan parhaaksi erotuomariksi peräti 15 kertaa.
Levosta kokeneempi päätuomari on ainoastaan viime kaudella pillin sivuun laittanut Timo Favorin, joka vihelsi urallaan hulppeat 1000 Liiga-ottelua.
LUE MYÖS:
- Urheilucast: Jyrki Jokipakka antoi Tapparalle alennusta – näin paljon hän tienaa
- Aleksander Barkovin vamman vakavuudesta suorat sanat
- Sakari Manninen loukkaantui – nyt tipahti surkeita uutisia
- Kriisi Detroitissa yltyy – toinenkin tähti haluaa ulos seurasta
- Leijonat-hyökkääjä solmi sopimuksen Sveitsin mestarin kanssa
- Jussi Ahokkaalla upea alku AHL:ssä
- Liiga-viikon topit ja flopit: tässä ovat alkukauden MVP:t
- Artturi Lehkoselta huikea soolosuoritus – Coloradon pilkkakirves heilui heti perään
- Sebastian Aho hurjana NHL:ssä – Rasmus Ristolaisen ilta päättyi ikävästi
- Ei ole totta! Aleksander Barkovista murheellinen päivitys
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Yllättävä NHL-seura Patrik Laineen perässä? Antti Mäkinen: ”Nyt odotellaan”
- Jokerit-pelaaja lähti – uusi seura nappasi hänet heti
- Kärppien entinen supertähti oli ilman seuraa – nyt tuli paluu-uutinen!
- Urheilucast: Näin paljon Oula Palve tienaa Sportissa – sopimuksessa erikoinen kuvio