Sivuun jääneelle liigaseuran pomolle vaaditaan ehdollista vankeutta – Länsi-Savo: Tämä yritti ajaa virkatehtävää suorittaneen naisen yli

Jukurit HC Oy:n hallituksen puheenjohtajan ja toimitusjohtajan pestistä sivuun jäänyt Jukka Toivakka vastaa tällä viikolla oikeudenkäynnissä kolmeen eri rikossyytteeseen, mikkeliläisseura tiedotti maanantaina nettisivuillaan.
Toivakka on syytettynä oikeusprosessissa virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta, liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja pahoinpitelyn yrityksestä.
Yritti ajaa ihmisen yli
Esimerkiksi Mikkelin paikallislehti Länsi-Savo tiesi kertoa, että syyttäjä vaatii tiistaina alkaneessa oikeudenkäynnissä Jukurien ex-pomolle ehdollista vankeusrangaistusta.
Toivakan auto oli lähteen mukaan ollut viime vuoden joulukuussa pysäköitynä kadun varteen. Virkavaatteisiin pukeutunut pysäköinninvalvoja oli tullut tästä syystä tarkistamaan, oliko Toivakka maksanut autonsa pysäköintimaksun.
Sen jälkeen Toivakka oli syyttäjän mukaan kiihdyttänyt autollaan kohti edessä ollutta, työtehtäväänsä hoitanutta pysäköinninvalvojaa. Tämä kerkesi juuri ja juuri väistää autoa.
Syyttäjä näki, että tilanteessa olisi pahimmillaan ollut loukkaantumisvaara. Pysäköinninvalvojan asianajaja kertoi, että uhrille oli koitunut tilanteen takia pitkäaikainen traumaperäinen stressireaktio.
Syyttäjä ja Toivakan asianajaja ovat eri mieltä auton ja pysäköinninvalvojan välimatkasta. He näkevät matkan olleen noin metrin ja noin kolme metriä.
Toivakka kiistää kaikki syytteet.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- St. Louis Blues värväsi uuden vahvistuksen – 25 maalin mies haaviin
- Yli 800 ottelun NHL-konkari vaihtaa joukkuetta
- Ura jatkuu! NHL:n teräsmies Brent Burns löysi uuden joukkueen
- Tässä James van Riemsdykin uusi NHL-seura!
- Jesse Puljujärven siirtosaagassa käänne – tässä uusi seura?
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Mitch Marnerilta viiltävä kuitti Torontolle – paljasti syyn Vegas-siirrolle
- NHL-supertähden loukkaantumisesta uutta tietoa: ”Tuskin pelaan enää”
- Carolina Hurricanes hankki tähtipuolustajan pelajaakaupalla NHL:ssä – isolla hintalapulla
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä