Jesse Puljujärvi debytoi Kärpissä jo tällä viikolla – näin seurapomo kommentoi kohupelaajan hankintaa!
Kärppien kanssa vuoden sopimuksen solminut Jesse Puljujärvi hyppää oululaisten kokoonpanoon jo perjantai-iltana Raksilassa pelattavassa CHL-avauksessa ranskalaista Grenoblea vastaan.
Kärppien urheilutoimenjohtaja Harri Aho vahvistaa SuomiKiekko-sivustolle Puljujärven debytoivan joukkueessa, jos ja kun miehen lupa-asiat hoituvat kuntoon ennen sitä.
– Puljujärvi pelaa todennäköisesti Michal Kristoffin kentällisessä, jonka mukana on harjoitellut tähänkin asti. Varmistus asialle saadaan perjantaina, Aho avasi kesän kohutuimman suomalaispelaajan pelipaikkaa oululaisten kokoonpanossa.
Huolimatta sopimukseen kirjatusta NHL-optiosta seurapomo uskoo Puljujärven pelaavan seurassa kevääseen asti.
– Sitä on turha spekuloida. Lähtökohtaisesti odotamme sitä. Teimme hänen kanssaan vuoden sopimuksen.
Huolimatta alle odotusten menneestä ensimmäisestä NHL-stintinstä Aho näkee Puljujärven ottaneen Pohjois-Amerikan vuosinaan isoja kehitysaskeleita henkisen puolen lisäksi myös pelaajana.
– Kokonaisvaltaisena pelaajana hän on mennyt eteenpäin. Fyysisyys on parantunut Pohjois-Amerikan vuosina. Totta kai kehitysaskeleita on vielä otettavana, mutta kokonaisuudessaan hän on mennyt eteenpäin näiden vuosien aikana. Kysymys on edelleen vasta 21-vuotiaasta pelaajasta, jonka tärkein tavoite on nyt saada onnistumisia sekä itseluottamuksensa takaisin, Aho muistuttaa.
Markus Nuutinen
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Tappara koki ikävän takaiskun
- Urheilucast: Jussi Ahokkaalta iso paljastus – tämän NHL-seuran kanssa hän neuvotteli!
- Liigan ulkomaalaisvahvistus iski luistimet naulaan – uusi työ selvisi nopeasti
- Lukko uudisti pelipaitojaan alkavalle kaudelle: ”Tummempi värimaailma”
- The Hockey News: tässä ovat neljä NHL:n alipalkatuinta pelaajaa
- Toronton tähtipuolustaja siirtohujen keskellä – näin hän itse uskoo käyvän
- Colorado Avalanchen Stanley Cup -mestari: KHL-sopimus!
- Tilipäivä! MTV: Tapparalle jättipotti NHL:stä – myös Pelicans kuittaa muhkean summan
- Liigan tähtipelaaja yhä ilman seuraa – ”Ei olisi yllätys, jos…”
- Teemu Turusen korvaaja löytyi – MM-pistelinko lähellä sopimusta
- Näkökulma: Tämä Liiga-seura on superkauden jättiyllättäjä
- Mestis-seuralle nimekäs vahvistus – haaviin kaksinkertainen Suomen mestari
- IS: Kari Jalonen tyrmistyi Liigan käytännöistä: ”Ei missään muualla ole tällaista”
- Matthew Tkachukin Florida-siirrosta uutta tietoa – pöydällä toinenkin huipputarjous
- Liigan tähtipelaaja yhä ilman seuraa – ”Ei olisi yllätys, jos…”
- Teemu Turusen korvaaja löytyi – MM-pistelinko lähellä sopimusta
- Onko Patrik Laineesta vielä NHL-tasolle? Näin Teemu Selänne vastaa
- ESS: Nashville Predatorsilta huonoja uutisia Liiga-seuralle
- Ässät vahvistuu – haaviin tuttu hyökkääjä: ”Kokenut ja luotettava sentteri”
- Sopimussotku venyy: Liigan ruotsalaisvahvistus sanoo suoraan, ettei paluuta ole