Hetkinen? Liigaflopin superyllättäjät Leijoniin – vinoilua heti havaittavissa: ”Sekoilua on mukavaa seurata”
Kuva: Juha Tamminen
Venäjän EHT-turnauksen torstaina Tampereella Tsekkiä vastaan aloittava Suomi lähtee perinteisesti joulun alla pelattavaan tapahtumaan nyt varsin yllättävällä joukkueella.
Viikonloppuna Venäjällä Ruotsin ja isäntäjoukkueen kohtaavassa leijonalaumassa debytoivat maalivahti Rasmus Tirronen (TPS), puolustajat Niklas Friman (HPK) ja Otto Leskinen (KalPa) sekä hyökkääjät Anrei Hakulinen (KooKoo), Henri Ikonen (Jokerit), Antti Kalapudas (Sport), Eetu Luostarinen (KalPa) ja Mika Partanen (Jukurit).
Vaikka Liigassa jo 12:nneksi vajonneen KalPan osalta kauden avauspuolisko on mennyt täysin vihkoon, murtautui joukkueesta peräti kaksi debytanttia Leijoniin.
Maajoukkuekomennus toimii 21-vuotiaalle kuopiolaispakki Leskiselle mittarina tekemisestään.
– Merkkaa se sen verran, että tietää tehneensä jotakin oikein tässä oman, lyhyen uran aikana, Leskinen arveli KalPan Twitter-tilin videohaastattelussa.
Kun maajoukkueeseen murtautuneelta pelaajalta kysyttiin, mistä hän haaveilee, ei itseään avoimeksi ja iloiseksi kuvailleen debytantin vastaus yllättäen liittynytkään jääkiekkoon.
– Haluaisin lähteä vuodeksi reppureissaamaan jonnekin.
Leskinen ja toinen ensikertalainen, Carolina Hurricanesin kesän 2017 kakkoskierroksen 20-vuotias varaus Luostarinen ovat ilmeisen hyvää pataa.
– Eniten tulee vietettyä aikaa nuorten kanssa, varsinkin Luostarisen sekoilua on mukavaa seurata, pieksämäkeläiskasvatti virnistelee.
Jos Luostarinen nyt onkin jäähallilla jollain tavalla sekoiluun sortuva hahmo, niin itse kaukalossa tekeminen on ollut hyvää joukkueen epäonnistumisesta huolimatta. Hän on joukkueensa kolmanneksi tehokkain pelaaja saldolla 7+8=15, Leskinen on puolestaan heti perässä neljäntenä lukemin 5+10=15.
Mitä 'Ode' tekisi työkseen, jos hän ei pelaisi ammatikseen jääkiekkoa ja mitä A-maajoukkuekutsu merkitsee 21-vuotiaalle puolustajalle? 
Vastauksia löydät Hygge Bro-henkilökuvasta, jonka pääosassa on puolustaja Otto Leskinen!
#KalPa #Liiga #Leijonat
youtube.com/watch?v=71fCTB…
Vastauksia löydät Hygge Bro-henkilökuvasta, jonka pääosassa on puolustaja Otto Leskinen!
#KalPa #Liiga #Leijonat
youtube.com/watch?v=71fCTB…
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Jesse Puljujärvi syrjään – tässä Mikael Granlundin ketjutoverit MM-kisoissa
- Antti Pennanen: tällainen vastustaja on Yhdysvallat
- Tällä päivämäärällä Mikael Granlund saapuu MM-kisoihin
- Antti Pennanen vahvisti: tässä Leijonien kentälliset ja maalivahtivalinta USA-otteluun!
- Leijonat leimasi uuden kisapassin – tämä mies mukaan!
- UC: Tästä syystä Teuvo Teräväisen MM-turnaus päättyi – päätöstä ei tehnyt Leijonat
- Sensaatio MM-kisoissa – sankari vitsaili: ”Toivon, ettei autoani sytytetä tuleen”
- Lähde: NHL jäämässä taakse – suomalaispakkia viedään uuteen osoitteeseen
- Konsta Helenius räväytti jälleen – Buffalo venytti sarjan seiskapeliin NHL:ssä!
- Näin Sakari Manninen kuittasi Aleksander Barkovin ylistyspuheet
- Jokerit repi pistetykin sopimuksen yllättäen – fanit raivona: ”Päin v*ttua hoidettu”
- Urheilucast: Liigan rahaseura iski tarjouksen Leijonien MM-pelaajalle – valinta on nyt tehty!
- Liiga-mestari ratkeaa! Tappara-KooKoo ketjut, tv-lähetykset ja selostaja
- Lähde: Liigaan huhuttu SHL-tähti teki valintansa – tässä uusi osoite
- Nyt ei tilastot päätä huimaa – Kärpiltä erikoinen ulkomaalaishankinta
- MM-lätkä pimenee Suomessa – ilmaiskanavat pois juuri ennen turnausta
- Lehti: Tappara jysäytti uuden pelaajahankinnan tiskiin!
- Tapparasta ja NHL:stä tuttu hyökkääjä: ura ohi
- Antti Pennanen vahvisti: tässä Leijonien kentälliset ja maalivahtivalinta USA-otteluun!
- Nyt on Liigalla vetovoimaa – Sveitsin mestari siirtyy Suomeen!