Hetkinen? Liigaflopin superyllättäjät Leijoniin – vinoilua heti havaittavissa: ”Sekoilua on mukavaa seurata”

Venäjän EHT-turnauksen torstaina Tampereella Tsekkiä vastaan aloittava Suomi lähtee perinteisesti joulun alla pelattavaan tapahtumaan nyt varsin yllättävällä joukkueella.
Viikonloppuna Venäjällä Ruotsin ja isäntäjoukkueen kohtaavassa leijonalaumassa debytoivat maalivahti Rasmus Tirronen (TPS), puolustajat Niklas Friman (HPK) ja Otto Leskinen (KalPa) sekä hyökkääjät Anrei Hakulinen (KooKoo), Henri Ikonen (Jokerit), Antti Kalapudas (Sport), Eetu Luostarinen (KalPa) ja Mika Partanen (Jukurit).
Vaikka Liigassa jo 12:nneksi vajonneen KalPan osalta kauden avauspuolisko on mennyt täysin vihkoon, murtautui joukkueesta peräti kaksi debytanttia Leijoniin.
Maajoukkuekomennus toimii 21-vuotiaalle kuopiolaispakki Leskiselle mittarina tekemisestään.
– Merkkaa se sen verran, että tietää tehneensä jotakin oikein tässä oman, lyhyen uran aikana, Leskinen arveli KalPan Twitter-tilin videohaastattelussa.
Kun maajoukkueeseen murtautuneelta pelaajalta kysyttiin, mistä hän haaveilee, ei itseään avoimeksi ja iloiseksi kuvailleen debytantin vastaus yllättäen liittynytkään jääkiekkoon.
– Haluaisin lähteä vuodeksi reppureissaamaan jonnekin.
Leskinen ja toinen ensikertalainen, Carolina Hurricanesin kesän 2017 kakkoskierroksen 20-vuotias varaus Luostarinen ovat ilmeisen hyvää pataa.
– Eniten tulee vietettyä aikaa nuorten kanssa, varsinkin Luostarisen sekoilua on mukavaa seurata, pieksämäkeläiskasvatti virnistelee.
Jos Luostarinen nyt onkin jäähallilla jollain tavalla sekoiluun sortuva hahmo, niin itse kaukalossa tekeminen on ollut hyvää joukkueen epäonnistumisesta huolimatta. Hän on joukkueensa kolmanneksi tehokkain pelaaja saldolla 7+8=15, Leskinen on puolestaan heti perässä neljäntenä lukemin 5+10=15.
Vastauksia löydät Hygge Bro-henkilökuvasta, jonka pääosassa on puolustaja Otto Leskinen!
#KalPa #Liiga #Leijonat
youtube.com/watch?v=71fCTB…
LUE MYÖS: Leijonat Venäjälle valittu – uusi maalivahti pukee maajoukkuepaidan päälleen!
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Näin NHL-supertähti muuttaisi pudotuspelijärjestelmää: ”Juttu, josta tykkäisimme”
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan