Karuihin ongelmiin vajonneelle liigajoukkueelle taas järisyttävä takaisku – suomalainen suurlupaus sivuun
Kuva: Juha Tamminen
Liigassa jo viisi ottelua putkeen hirveällä maalierolla 6-20 hävinneen Ilveksen tuska sen kuin kasvaa. Liiga nimittäin tiedotti nettisivuillaan tiistaina, että suurlupaus Oskari Laaksoselle, 19, on lätkäisty peräti kolmen ottelun mittainen pelikielto.
Se oli seurausta viime lauantain KalPa-ottelussa tapahtuneesta päähän kohdistuneesta taklauksesta.
Tällä kaudella joukkueensa tehokkaimman alle 20-vuotiaan pelaajan merkiksi sinistä Red Bull -kypärää kantanut pakki tööttäsi KalPan Frank Gymeriä joukkueiden välisen mittelön päätöserässä.
Tilanteesta tuomittiin 2+10 minuutin rangaistus päähän kohdistuneesta taklauksesta. Tilannehuone tarkasteli taklausta, ja lopputulema oli tupsukorvien kannalta lohduton.
Koska oikealta laukova pakki on paukuttanut tällä kaudella komeat tilastot – 24 ottelua tehoin 3+10, +9 – on hänen sivuun jääminen tamperelaisittain ikävä takaisku.
Laaksonen joutuu seuraamaan perjantain SaiPa-pelin sivusta, lisäksi väliin jäävät myös lauantaina pelattava Ässät-mittelö sekä itsenäisyyspäivän alla miteltävä KooKoo-kamppailu.
Keskiviikkona Liigassa pelataan neljän ottelun kierros kello 18.30 alkaen. Pelit ovat HPK-Lukko, KalPa-JYP, TPS-Ässät ja Tappara-Jukurit.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tappara menetti huippulupauksensa – siirto Kanadaan varmistui, NHL varaus edessä
- Nyt se varmistui – Edmontonin kohuhankinta on julki!
- Nyt tapahtuu: Leijonat-tähdestä voi tulla kauppatavaraa NHL:ssä – yllättävä siirtoskenaario käynnissä
- Lehtiväite: Tappara saa uuden hyökkääjän – siirto nyt varmistunut
- Kärpissä flopannut NHL-kärkivaraus: uusi seura
- Tappara jäi nuolemaan näppejään – Jarmo Kekäläisen NHL-varaus teki valintansa
- Wiljami Myllylä jatkaa uraansa – uusi seura selvillä
- Kiekkomaailma ällistyi: suomalainen NHL-legenda valittiin Hockey Hall of Fameen – “Melkoinen yllätys”
- Kylmä signaali Ottawalle – toinenkaan NHL-supertähti ei halua pelata seurassa
- IS: Pekka Jormakka vaihtaa seuraa – “En jää odottelemaan”
- IS: Pekka Jormakka vaihtaa seuraa – “En jää odottelemaan”
- Lähteet: Jesperi Kotkaniemeä tarjottu vaihdossa jättipalkkaisesta NHL-hyökkääjästä
- Carolina sai hyvän tarjouksen Jesperi Kotkaniemestä – kaupat luvassa kesällä?
- Ismo Lehkoselta suora arvio – tämä suomalaistähti vaihtaa seuraa NHL:ssä: ”On muuten ottajia”
- Liigasta tuttu MM-sankari lähellä kohusiirtoa
- IL: HIFK:n suunnitelma paljastui – mukana nimi, joka tunnetaan Suomessa liiankin hyvin
- HIFK purki hyökkääjänsä sopimuksen yllättäen – siirto Kärppiin tuli nyt julki
- Tähän NHL-seuraan Patrik Laine olisi halukas siirtämään – vuosipalkka jäisi matalaksi
- Jättisopimus pöydällä! Jarmo Kekäläinen teki tähtihyökkääjälleen hurjan tarjouksen
- Kylmä signaali Ottawalle – toinenkaan NHL-supertähti ei halua pelata seurassa