Karu paljastus: NHL-seura potki legendaarisen hyökkääjätaiturin tylysti ulos – ”Minut vain heitettiin pois”
Legendaarinen NHL-hyökkääjä Aleksei Kovalev teki tiistaina karun paljastuksen hänen viimeisestä kaudestaan NHL:ssä.
Kovalevin viimeisin NHL-seura Florida Panthers, osti vuoden 2013 tammikuussa venäläishyökkääjän sopimuksen ulos, eikä turhia selitellyt perään. Panthersin ratkaisu hiertää vieläkin yli 1300 NHL-ottelun legendaa, joka ei saanut koskaan pelata jäähyväisottelua taalaliigassa.
– Totta kai haluaisin jäähyväisottelun. Minut pakotettiin lopettamaan urani NHL:ssä. Haluaisin päättää NHL-urani oikealla tavalla. Olisi ollut siistiä päättää ura pelaamalla normaalista, koska minut vain heitettiin pois Floridasta. Kukaan ei selittänyt minulle mitään. He vain sanoivat, että eivät tarvitse minua enää. Halusin päättää kauden 2012-13 farmissa, mutta minulle sanottiin, että kunnianosoituksena minulle, he eivät päästä minua sinne. En ymmärtänyt yhtään mitä silloin tapahtui. Florida vain halusi, että allekirjoitan paperin jonka mukaan jään eläkkeelle NHL:stä, Kovalev paljasti venäläislehti R-Sportille.
Nykyään Kunlun Red Starsin apuvalmentajana toimiva Kovalev paljasti myös tiistaina, että hän haaveilee vielä paluusta kaukaloon. (Lue lisää klikkaamalla tästä.)
NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jukka Jalosen työlle tyly päätös – nämä maat putoavat MM-kisoista
- Kärpät menettää tähtipelaajansa – Aku Räty solmi NHL-sopimuksen!
- Norja ylsi hurjaan temppuun MM-kisoissa – Tre Kronor ajettiin tiukkaan paikkaan
- Oliver Kapanen: tyly kohtalo NHL:ssä!
- Antti Pennanen avasi loukkaantuneen NHL-miehen tilannetta: ”Todennäköisemmin…”
- Ilveksen luottopelaajalle riitti: sopimus revitty – UC: Siirtyy KooKoon riveihin
- Liigassa pelataan ensi kaudella ulkoilmaottelu – tässä joukkueet ja pelipaikka
- IL: Olli Jokisen HIFK pisti yllättäen NHL-miehen ulos!
- Micke-Max Åsten: ulos
- KooKoo-tähti teki valintansa – hyppää HIFK:n leiriin!
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- Nyt se on varmaa: ensimmäinen maa ulos MM-kisoista
- KooKoo pisti tuulemaan: neljä kärkimiestä ulos – muut Liiga-seurat heti apajilla!
- Entinen TPS-puolustaja: ura ohi – uusi työ löytyi välittömästi
- IS: Jesse Puljujärvi syrjään – tässä Mikael Granlundin ketjutoverit MM-kisoissa
- Lehti: Liiga-seurat jahtaavat maajoukkuehyökkääjää – Kärpät nappaamassa voiton?
- KalPa: viisi pelaajasopimusta julki – kaappasi pakkilupauksen Tapparasta!
- Pohjois-Amerikasta löytyi uusi ase – 193-senttinen maalipyssy siirtyy Liigaan!
- Tre Kronor romahti! Shokkitappio sysäämässä Ruotsin ulos MM-puolivälieristä
- Ilveksen entinen MM-puolustaja: ura ohi!