Kuluneella kaudella Liigan jumboksi jäänyt Vaasan Sport on saanut viimein ensi kauden valmennusryhmän kasaan. Perjantaina seura tiedotti uudesta fysiikka- ja maalivahtivalmentajasta.

Vastuun fysiikkavalmennuksesta ottaa 29-vuotias tuleva liikuntatieteiden maisteri Sami Helenius. Entisen NHL- ja Liiga-pelaajan täysnimikaima solmi 1+1 vuotisen sopimuksen vaasalaisseuraan.

Sportissa kiekko-oppinsa saanut Tapio Kotola tarttuu maalivahtivalmentajan työhön yksivuotisella sopimuksella. Kotola hyppää edustusjoukkueeseen suoraan seuran junioripuolelta. Hän oli samassa asemassa kaudella 2014-2015, kun Sport pelasi ensimmäisen Liiga-kautensa.

Valmennusryhmään kuuluvat myös päävalmentaja Ari-Pekka Pajuluoma ja apuvalmentajat Sami Tervonen sekä Markku Kyllönen.

– Tiimi on nyt kasassa ja olen siihen erittäin tyytyväinen. Saimme sen osaamisen ja sen tyyppiset ihmiset, jotka halusimmekin. Suunnittelu ja keskittyminen tulevaan kauteen alkaa nyt täydellä teholla ja joukkue kokoontuu yhteen ensimmäistä kertaa 16.4., jolloin aloitamme harjoittelun, urheilutoimenjohtaja Markus Jämsä kertoo seuran nettisivuilla.