Kommentti: Sinuhe Wallinheimon ympärillä kuohuu – otti kantaa väärässä paikassa
Kuva: Juha Tamminen
HIFK:n ykkössentterin Juhani Tyrväisen ympärillä on kuohunut lauantain liigakierroksen jälkeen. Kuuman kamppailun viimeisellä minuutilla hän löi poikittaisella mailalla Kärppien Kristian Vesalaista poikittaisella mailalla polveen.
Likaisen tempun jälkeen Liigan kurinpitodelegaatio on saanut harvinaisen kovaa painetta medialta ja kiekkovaikuttajilta siitä, miten Tyrväinen pitäisi tuomita.
Eikä siinä mitään väärää. Saahan jokainen kertoa oman mielipiteensä missä ja milloin haluaa. Kurinpitodelegaation tehtävä on puolestaan jakaa tilanteesta rangaistus ilman, että ulkopuolinen paine päätökseen vaikuttaa.
Yksi henkilö kuitenkin avasi suunsa väärässä paikassa. Pelaajayhdistyksen puheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo jakoi omalla Twitter-tilillään Tyrväisen tempusta videon ja kirjoitti perään:
– Tällaiset teot eivät saa kyllä minkäänlaista ymmärrystä jääkiekkoyhteisössämme.
Pelaajayhdistyksen tehtävä on heidän omilla verkkosivuillaan tiivistetty seuraavanlaisesti:
”Yhdistyksen tavoitteena on edistää ja valvoa pelaajien asemaa työntekijöinä huolehtimalla pelaajien kollektiivisesta edunvalvonnasta sekä muun muassa vakuutus- ja sosiaaliturvan sekä jääkiekon ulkopuolisten koulutusmahdollisuuksien parantamisesta.”
Wallinheimo edustaa samalla tavalla Tyrväistä kuin myös Vesalaista. Onko Tyrväisen edun mukaista, että yhdistyksen puheenjohtaja ottaa näin vahvasti kantaa, vaikka tapaus on viety jo jatkoselvitykseen?
Kansanedustajanakin toimivan Wallinheimon Twitter-tilillä ei ole otettu runkosarjan aikana mihinkään muuhun yksittäiseen sikailuun ennakkoon kantaa, vaikka tällä kaudella Liigassa on nähty yli kymmenen ottelun pelikieltoihin johtaneita tilanteita.
Miksi nyt?
– Poliitikon luottamustoimiin kuuluu myös muutakin kuin pelkkää politiikkaa tai eduskuntaa. Yksi haastavimmista tehtävistä on olla jääkiekkoilijoiden pelaajayhdistyksen puheenjohtaja. On oltava sekä vahingon kohteena olevan että vahingoittavan puolella. Tässäkin pätee hyvä sääntö. Pelaajan pitäisi saada harjoittaa ammattiaan normaalisti ilman ylimääräistä pelkoa, Wallinheimo kommentoi maanantaina Facebookissa.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Carolinan mestaripakki yhä vailla sopimusta – treidi tulossa? ”Kannattaa pitää silmällä”
- NHL-pomolta mystinen vihjaus – Patrik Laine seuraava hankinta?
- KalPa teki uuden maalivahtikiinnityksen – ”Meille laadukas ratkaisu”
- Ässät takoi huipputuloksen – jättivoitot!
- Ilves: yhteistyö uuden seuran kanssa!
- MTV:n asiantuntija Karri Kivi: nämä Liiga-seurat ovat heikentyneet eniten kesän aikana
- Tässä Jokereista tutun pistetykin uusi seura: ”Tavoitteena pelata uran paras kausi”
- Entinen Liiga-kapteeni löysi uuden pelipaikan – tässä ensi kauden osoite
- Ässät julkisti karun loukkaantumisraportin – runkomiehet pitkään sivussa
- SaiPa teki huipputuloksen – budjettiin selvä nousu ensi kaudella
- LIVESEURANTA: Pitsiturnaus 2026 – finaali päättyi murskalukemiin!
- Nyt on synkkää – Olli Jokisen HIFK:lle takaisku
- Näkökulma: onko tässä Liigan ensi kauden yllättävä tähtihankinta?
- MTV:n asiantuntija Karri Kivi: nämä Liiga-seurat ovat heikentyneet eniten kesän aikana
- Ilves jää taakse – ulkomaalaisvahvistus vaihtaa toiseen Liiga-seuraan
- Tomek Valtonen: tässä on Jokereiden tavoite Liigan superkaudelle
- Kärppien ex-tähti ulos Venäjällä – sopimus purettu
- Kova vahvistus Liigaan – Kiekko-Espoo julkaisi uuden hyökkääjän
- Paljastus Jesse Puljujärven NHL-varauksesta – tämän pelaajan Oilers olisi halunnut
- Ässät julkisti karun loukkaantumisraportin – runkomiehet pitkään sivussa