Suomalaisen NHL-hyökkääjän huippuotteilla raju seuraus: pelitoveri vaatii siirtoa pois!

Toronto Maple Leafsin suomalaishyökkääjä Kasperi Kapanen on noussut vihdoin loistavilla otteillaan joukkueensa vakituiseen pelaavaan kokoonpanoon.
21-vuotias Kapanen on takonut 11 NHL-otteluunsa kolme maalia ja hänen peliaikansa on noussut peli peliltä suuremmaksi.
Suomalaislupauksen huippuotteet ovat kuitenkin olleet turmio Leafsin toiselle hyökkääjälle Josh Leivolle, joka ei ole päässyt pelaamaan vielä kertaakaan vuoden 2018 puolella.
Leivo on tahkonnut tällä kaudella 12 ottelua NHL:ssä tehoin 1+2=3.
24-vuotiaan kanadalaisen suurin ongelma on se, että häntä ei voi lähettää AHL:ään, ilman siirtolistan kautta menemistä. Leafs ei ole halunnut ottaa riskiä, että joku toinen NHL-seura poimisi nuoren kiekkoilijan ilmaiseksi siirtolistalta.
Sportsnetin Hockey Night in Canada -lähetyksessä kerrottiin, että Leivo haluaa päästä pelaamaan vakituisesti ja on vaatinut Maple Leafsiä kauppaamaan hänet pois.
Leivon agentti Ian Pulver ei halunnut myöntää, eikä kieltää tietoa The Athletic -lehdelle.
– Josh on pelaaja, joka seisoisi Maple Leafsin takia vaikka junan eteen. Josh varattiin Leafsiin ja hän haluaa olla Leafsissä pitkään. Hän rakastaa olla kokoonpanossa – maanantai-iltana ja jokaisena muunakin iltana. Hän ei ole ollut nyt kokoonpanossa pitkään aikaan, eikä ole pelannut paljoa viimeisen kahden kauden aikana. Hän on tullut siihen pisteeseen urallaan, että hänen pitäisi pelata vakituisesti, Pulver sanoi.
– Leafsin GM Lou Lamoriello on keskustellut Joshin kanssa jo asiasta. Eikä tule yllätyksenä, että Maple Leafs ja Lou on hoitanut tilanteen ensiluokkaisen hyvin, agentti jatkoi.
Maple Leafs pelaa seuraavan kerran Suomen aikaan maanantain ja tiistain välisenä yönä, kun vastaan asettuu Anaheim Ducks.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL:ään varattu Pelicans-lupaus suuntaa rapakon taakse
- Lähde: NHL jää taakse – kaksinkertainen Stanley Cup -mestari löysi uuden seuran
- Colorado Avalanche vahvistuu lähes 400 NHL-ottelun tehomiehellä
- IS: Mikko Rantasta uhkaa sakkorangaistus – jätti menemättä asepalvelukseen
- Ässien liikevaihto ennätyslukemissa – tulokseen merkittävä parannus
- KalPan sairastuvalla peräti kahdeksan pelaajaa – yksi hyökkääjä sivussa useita kuukausia
- MTV: Mikkelin Jukurit yrittää myydä kahta pelaajaansa
- Ilves julkaisi tiukan puheenvuoron: puuttui kannattajien huonoon käytökseen
- Liigassa nähdään ensi kaudella poikkeuksellinen jäämainos – herättää takuulla keskustelua
- Patrik Laine kertoo Ylelle, miltä jatkuva kritiikki tuntuu: ”Kun joka päivä lukee, miten p*ska sitä on…”
- Ilvekseltä karu tiedote
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin
- IL: Tällaista jättipalkkaa Liigan kärkimies nettoaa!