Rauman Lukko tiedotti perjantaina napanneensa ranskalaishyökkääjän Damien Fleuryn itselleen.

Fleury, 31, pelasi viime kaudella KHL:ssä Kunlunin riveissä.

Taitava ranskalaishyökkääjä on jo vieraillut aiemmin Liigassa, sillä kaudella 2014-15 hän viiletti Vaasan Sportin paidassa.

– Kyseessä on maaliahne pelaaja, jonka vahvuudet ovat hyökkäyspäässä ja hyökkäysten päättämisessä. Hän on vikkelä luistelija, joka sopii hyvin meidän ajatuksiimme, Lukon päävalmentaja Pekka Virta sanoo seuran verkkosivuilla.

Pelaajakoordinaattori Hannu Vanhatalon mukaan Lukko etsi uutta pelaajaa Suomesta, Ruotsista tai Ranskasta.

Lukossa riittää ranskalaisväriä ensi kaudella, sillä Fleuryn lisäksi seuran vahvuudessa ovat Valentin Claireaux ja Sebastian Ylönen.

– Ehdottomasti on mietittävä aina sitäkin puolta, että miten pelaaja pääsee sisään joukkueeseen. Uskon, että hänellä on hyvät mahdollisuudet onnistua tässä porukassa. Fleuryn CV:stä näkee, että kun mies onnistuu niin hän onnistuu todella hyvin. Sopeutuminen on aina pieni riski, mutta se, että tällä kyseisellä pelaajalla on jo kokemusta niin Suomen kuin Ruotsinkin sarjoista, pienentää sitä riskiä huomattavasti, päävalmentaja Virta miettii.