Jokerit saamassa karmean heikkouden kuntoon: ”Olemme pystyneet tekemään oikeita asioita”

KHL-kauteen valmistautuva Helsingin Jokerit jatkaa harjoituskauden viimeistä turnausta tänään, kun joukkue punnitsee Pietarin-turnauksen alkulohkon toisessa ja samalla päätösottelussa Severstalin.
Maanantaina SKA Nevan nihkeästi kaatanut helsinkiläisjoukkue iski tuolloin yhden ylivoimamaalin, joka oli kovissa liekeissä olevan Eeli Tolvasen käsialaa. Jokerien ylivoima oli vielä pahasti ruosteessa, sillä pietarilaisjoukkue otti hurjat yhdeksän kahden minuutin rangaistusta.
Toisaalta Jokerien rangaistusaition ovi aukesi peräti 13 kakkosen merkiksi, joten alivoima oli kunnossa. Helsinkiläisten alivoima oli viime kaudella KHL:ssä tilastojen valossa toiseksi huonointa.
– Maanantaina pelasimme paljon alivoimaa, eikä yhtään mennyt omiin. Oikeita asioita olemme pystyneet tekemään, Masi Marjamäki sanoi Jokerien nettisivuilla.
Duunarihyökkääjä painottaakin sitä, että Jokereiden erikoistilanteiden on toimittava myös alkavalla sarjakaudella.
– Erikoistilanteissa meidän on oltava liigan parhaimmistoa, että voitamme illasta toiseen. Paljon on aiheesta puhuttu, Marjamäki tuumi.
Jokerit pääsee testaamaan erikoistilanteiden toimivuutta jälleen keskiviikkona, kun se kohtaa siis Severstalin Suomen aikaa klo 15 alkavassa ottelussa. Joukkueet ovat kohdanneet historian saatossa viidesti, ja voitot ovat helsinkiläisille 3-2.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Näin NHL-supertähti muuttaisi pudotuspelijärjestelmää: ”Juttu, josta tykkäisimme”
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta