Nyt jysähti! NHL-seura antoi potkut kahdesti Stanley Cupin voittaneelle GM:lle ja valmentajalle – NHL-legendat astuvat ruoriin

Los Angeles Kings on antanut potkun joukkueen GM:lle ja presidentille Dean Lombardille, kuin myös päävalmentaja Darryl Sutterille, Kingsin omistava AEG-yritys tiedottaa joukkueen kotisivuilla.
Lombardi toimi vuodesta 2006 saakka Kingsin GM:nä ja presidenttinä ja Sutter liittyi joukkueen päävalmentajaksi vuonna 2011. Molemmat miehistä olivat mukana voittamassa Kingsin Stanley Cup -mestaruuksia kausilla 2011-12 ja 2013-14.
Seura nimesi uudeksi GM:ksi ja varapresidentiksi Kings-legenda Rob Blaken. Blake toimi ennen uutta pestiään joukkueen apulais-GM:nä vuodesta 2013 saakka.
Kingsin entinen kapteeni ja Hall of Fame -puolustaja Blake pelasi NHL:ssä 20 kautta, joista 14 hän edusti Kingsiä. Blake pelasi urallaan 1270 ottelua ja teki niissä 240 maalia ja 777 tehopistettä.
AEG tiedottaa myös, että seuran bisnespuolen presidentti Luc Robitaille nimettiin joukkueen uudeksi presidentiksi. Robitaille ottaa haltuunsa Kingsin jääkiekko- ja bisnespuolen.
Hall of Fameen valittu Robitaille pelasi 19 kautta NHL:ssä. Hänelle kertyi 1431 NHL-ottelua, joissa hän teki tehopisteet 668+726=1394.
– Tämä oli erittäin vaikea päätös, joka tehtiin suoritustemme perusteella äärimmäisen harkinnan jälkeen. Nykyinen tilanne ja tulevaisuus on organisaatiomme tärkein prioriteetti, Kingsin omistavan AEG:n toimitusjohtaja Dan Beckerman tiedottaa.
– Sanat eivät riitä kuvamaan kiitollisuuttamme, siitä mitä Dean ja Darryl ovat saaneet aikaan Kingsin organisaatiolle. He rakensivat tämän joukkueen ja johtivat meidät kahteen Stanley Cup -mestaruuteen. Heidät muistetaan ikuisesti kaikkien aikojen parhaina Kings-historiassa. Mutta tällä suoritusten tasolla tulee korkeammat odotukset, ja me emme ole täyttäneet niitä viimeiseen kolmeen kauteen. Näillä runkopelaajillamme, meidän pitäisi taistella joka kausi Stanley Cupista. Meidän epäonnistuminen tavoitteissamme johti tähän muutokseen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- Kolmen Stanley Cupin veteraani päätti uransa – nyt häntä houkutellaan takaisin NHL:ään!
- Suomalaishyökkääjän sopimus purettiin armeijan takia – sveitsiläisseura löysi paikkaajan
- NHL-hyökkääjä lopettaa pelaajauransa 28 vuoden iässä: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari iskettiin siirtolistalle – uusi joukkue selvisi
- Mikko Kousa vaihtaa seuraa Liigassa: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Leijonien MM-hyökkääjä palaa Liigaan!
- Nikolaj Ehlersin uusi NHL-seura selvisi!
- St. Louis Blues värväsi uuden vahvistuksen – 25 maalin mies haaviin
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!