Kokenut tähtivahti sivuun tositoimista – sveitsiläiskassarin kärsivällisyys palkittiin
Florida Panthersin kokenut ykkösvahti Roberto Luongo kärsii vammasta, joka todennäköisesti liittyy viime kesänä huippuveskarille tehtyyn lonkkaleikkaukseen.
Vamman vakavuudesta tai sairausloman pituudesta ei ole tietoa, eikä Tom Rowe, joukkueen manageri ja päävalmentaja, sanonut Miami Heraldin mukaan muuta kuin, ettei joukkue ”voi murehtia ’Loun’ vuoksi juuri nyt”.
Luongon ollessa poissa päävastuun todennäköisesti kantaa James Reimer, mutta kakkosvahdiksi joukkue kutsui farmista kokeneen sveitsiläisvahti Reto Berran, joka saapui organisaatioon kesällä pelaajakaupassa Colorado Avalanchesta, muttei ole pelannut NHL:ssä tällä kaudella vielä otteluakaan.
– Olen 30-vuotias, eikä sitä tiedä, milloin on viimeinen mahdollisuus NHL:ssä. Yritän siis nauttia tästä mahdollisimman paljon ja pitää hauskaa, Berro sanoi lehdelle.
Berran kärsivällisyys on todennäköisesti ollut tällä kaudella koetuksella. Kun hän kesällä tuli Floridaan, hänen ajateltiin olevan kakkosvahti Luongolle, mutta heinäkuussa joukkue teki sopimuksen myös Reimerin kanssa. Berran tie siis vei farmiin.
– Pidämme hänestä (Berrasta) paljon, siksi emme myyneet häntä, Rowe sanoi viitaten viime viikon siirtorajaan NHL:ssä.
– Hän ei koskaan pyytänyt kauppaa, mutta olen varma, että kuten kaikki 30-vuotiaat, hän haluaisi mennä muualle saamaan mahdollisuuden. Mutta ajattelimme Florida Panthersin kannalta, että on parasta pitää hänet organisaatiossa, jos vaikka tarvitsisimme häntä.
– Ja katsokaa, mitä tapahtui: me tarvitsimme häntä, Rowe päätti.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ruotsalaispelaaja lähtee NHL:stä – solmi pitkän sopimuksen uuteen seuraan
- Nuorten Leijonien joukkue kesän turnaukseen selvillä!
- NHL-konkari ohitti Liigan – rahakas tarjous ei muuttanut päätöstä
- Jonathan Quickin seuraava siirto varmistui – NHL-legenda palaa heti
- Nyt ratkesi – NHL-supertähti valitsi Dallasin!
- Nyt pamahti iso NHL-diili – puolustajalle 54 miljoonaa dollaria
- Huippumaalivahti ja NHL-seura oudossa tilanteessa – iso kuilu raha-asioissa
- Petteri Rimpiseltä itsevarma arvio ensi kaudesta IL:lle – ”Ehdottomasti”
- Tampere Cup 2026: Ottelut, tulokset, liput
- Pitsiturnaus 2026 - Rauma: Ottelut, tulokset, tv, liput
- SK: NHL-supertähti haluaa pelata tässä Liiga-joukkueessa – yhdellä ehdolla
- Tässä syy Mikko Rantasen kohusiirrolle? Tämä tapaus harjoituksissa oli liikaa Carolinalle
- Nappaako Jarmo Kekäläinen jättivonkaleen NHL-markkinoilta? ”95-prosenttisen varmaa”
- Florida Panthers: luottomies pidätetty – seura reagoi välittömästi
- Se oli siinä – NHL-vahti lopettaa: ”Moni ei nähnyt henkilökohtaista taisteluani”
- Patrik Laineen ympärillä käy jälleen kuhina – uusi NHL-seura nousi esiin
- Urheilucast: Jonne Tammelasta uusi käänne – toinen Liiga-seura houkuttelee tuntuvalla tarjouksella
- Chicago Blackhawks NHL-legendan perässä – Connor Bedard ylistää: ”Edelleen mahtava pelaaja”
- SHL-seura kasaa hurjaa tähtisikermää – 3500 ottelun edestä NHL-kokemusta
- Tappara sai jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan