Koko kauden sivussa olleen NHL-legendan uran jatko harkinnan alla – ”Fyysisesti olen valmis jatkamaan”
New Jersey Devils -legenda Patrik Elias harkitsee tosissaan uransa jatkoa. Lukuisista loukkaantumisista urallaan kärsinyt Elias on ollut sivussa viime kauden alusta saakka polvivamman takia.
40-vuotias tsekkiveteraani on pelannut urallaan 1240 ottelua, ja kaikki New Jersey Devilsin riveissä. Hän on Devilsin historian paras maalintekijä (408), syöttelijä (617) ja pistemies (1025).
Eliaksen mielestä päätös uran jatkamisesta pitää tehdä nopeasti, koska aikaraja sopimuksen tekemiseen on maaliskuun 1. päivä.
– Aika on nyt. Puhuin Devilsin GM Ray Sherolle ennen joulua ja kerroin hänelle miltä minusta tuntuu fyysisesti. Rehellisesti sanoen, fyysisesti olisin valmis jatkamaan, mutta se on enemmän kiinni mentaalipuolen asioista. Sitä on vaikea selittää, kertoo Elias NHL.comille.
– Kun käyt läpi paljon loukkaantumisisa, se jättää sinut epäilemään, mutta samaan aikaan tajuamaan ”ehkä minulle on jotain muutakin kuin jääkiekko.” Tietenkin perheesta nauttiminen ja asioiden tekeminen mitä en ole voinut tehdä 25-30 vuoteen. Henkisesti olen lähempänä haluamassa niitä asioita.
New Jersey vaihtoi hyökkääjä Vernon Fiddlerin launtaina Nashville Predatorsiin, joten Devilsin joukkueessa olisi Eliakselle tilaan. Nyt päätös on vain hänen käsissään.
– Minun pitää tehdä päätös pian, eikä vain olla rehellinen itselleni, vaan samaan aikaan kunnioittaa myös muita joukkueen pelaajia.
NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jeses Puljujärven ketju uusiksi MM-kisoissa – uusi tutkapari sytytti: ”Flow löytyi”
- MTV: Olli Jokinen tekisi yhden ison muutoksen Leijonien ketjuihin
- Näkökulma: Leijonien salaisessa aseessa piilee avain MM-kultaan – ei kalpene kenellekään
- Kommentti: Antti Pennasen jääräpäisyys alkanut viimein kantamaan hedelmää
- Karu tuomarivirhe MM-kisoissa! Leijonat selvisi kuin koira veräjästä
- IL: Liiga-tähti katosi kokoonpanosta MM-kisoissa – taustalla iloinen syy
- Nyt se on varmaa: ensimmäinen maa ulos MM-kisoista
- Tässä Leijonien kentälliset Itävalta-otteluun – NHL-mies yhä sivussa
- Entinen TPS-puolustaja: ura ohi – uusi työ löytyi välittömästi
- Tämä yksityiskohta Leijonien saatava kuntoon – Jussi Tapola: ”On siitä puhuttu”
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- KooKoo pisti tuulemaan: neljä kärkimiestä ulos – muut Liiga-seurat heti apajilla!
- IS: Jesse Puljujärvi syrjään – tässä Mikael Granlundin ketjutoverit MM-kisoissa
- Lehti: Liiga-seurat jahtaavat maajoukkuehyökkääjää – Kärpät nappaamassa voiton?
- KalPa: viisi pelaajasopimusta julki – kaappasi pakkilupauksen Tapparasta!
- Pohjois-Amerikasta löytyi uusi ase – 193-senttinen maalipyssy siirtyy Liigaan!
- Tre Kronor romahti! Shokkitappio sysäämässä Ruotsin ulos MM-puolivälieristä
- Nyt kajahti surkea päivitys Cale Makarista
- MM-kisoissa pamahti harvinainen murskavoitto – viimeksi tämä tapahtui 87 vuotta sitten
- Ilveksen huippuhankinta vaarassa – NHL-seura iski yllättäen väliin